Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Milano - Sanremo    
  Giro di Lombardia   

 Server time: 23 Sep 2020 21:35:43 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Teams  |   Login / Subscribe  
Critérium du Dauphiné 2020
France  /  12 August - 16 August

Edition: 72 (821.0 Km)
Winner: MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe



Race Winners

2020 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe

2019 FUGLSANG Jakob

2018 THOMAS Geraint

2017 FUGLSANG Jakob

2016 FROOME Christopher

2015 FROOME Christopher

2014 TALANSKY Andrew

2013 FROOME Christopher

2012 WIGGINS Bradley

2011 WIGGINS Bradley

2010 BRAJKOVIC Janez

2009 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2008 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2007 MOREAU Christophe

2006 LEIPHEIMER Levi

2005 LANDALUZE INTXAURRAGA Inigo

2004 MAYO DIEZ Iban

2003 ARMSTRONG Lance

2002 ARMSTRONG Lance

2001 MOREAU Christophe

2000 HAMILTON Tyler

1999 VINOKOUROV Alexandre

1998 DE LAS CUEVAS Armand

1997 BÖLTS Udo

1996 INDURAIN LARRAYA Miguel

1995 INDURAIN LARRAYA Miguel

1994 DUFAUX Laurent

1993 DUFAUX Laurent

1992 MOTTET Charly

1991 HERRERA Luis

1990 MILLAR Robert

1989 MOTTET Charly

1988 HERRERA Luis

1987 MOTTET Charly

1986 ZIMMERMANN Urs

1985 ANDERSON Phil

1984 RAMIREZ Martin

1983 LEMOND Greg

1982 LAURENT Michel

1981 HINAULT Bernard

1980 VAN DER VELDE Johan

1979 HINAULT Bernard

1978 POLLENTIER Michel

1977 HINAULT Bernard

1976 THEVENET Bernard

1975 THEVENET Bernard

1974 SANTY Alain

1973 OCANA Luis

1972 OCANA Luis

1971 MERCKX Eddy

1970 OCANA Luis

1969 POULIDOR Raymond

1966 POULIDOR Raymond

1965 ANQUETIL Jacques

1964 URIONA LAUCIRIGA Valentin

1963 ANQUETIL Jacques

1962 MASTROTTO Raymond

1961 ROBINSON Brian

1960 DOTTO Jean

1959 ANGLADE Henry

1958 ROSTOLLAN Louis

1957 ROHRBACH Marcel

1956 CLOSE Alex

1955 BOBET Louison

1954 LAUREDI Nello

1953 TEISSEIRE Lucien

1952 DOTTO Jean

1951 LAUREDI Nello

1950 LAUREDI Nello

1949 LAZARIDES Lucien

1948 FACHLEITNER Edouard

1947 KLABINSKI Edouard




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF1 21:44:58
2. PINOT Thibaut GFC 00:00:29
3. MARTIN Guillaume COF 00:00:41
4. POGACAR Tadej UAD 00:00:56
5. LÓPEZ MORENO Miguel Ángel AST 00:01:38
6. BARDET Romain ALM 00:01:43
7. DUMOULIN Tom TJV 00:02:07
8. KÄMNA Lennard BOH 00:02:14
9. BARGUIL Warren ARK 00:02:49
10. KUSS Sepp TJV 00:02:55
11. SIVAKOV Pavel INS 00:03:10
12. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:07:59
13. REICHENBACH Sébastien GFC 00:09:04
14. ROLLAND Pierre VCB 00:12:03
15. PORTE Richie TFS 00:12:04
16. ELISSONDE Kenny TFS 00:16:52
17. YATES Adam MTS 00:17:19
18. LANDA MEANA Mikel TBM 00:18:58
19. DE LA PARTE GONZALEZ Victor CPT 00:20:56
20. MAS NICOLAU Enric MOV 00:22:33
21. MADOUAS Valentin GFC 00:26:51
22. URAN URAN Rigoberto EF1 00:28:17
23. HIRSCHI Marc SUN 00:31:15
24. ALAPHILIPPE Julian DQT 00:31:39
25. DE LA CRUZ MELGAREJO David UAD 00:32:36
26. FORMOLO Davide UAD 00:33:47
27. HAIG Jack MTS 00:38:24
28. MASNADA Fausto CPT 00:39:10
29. CARUSO Damiano TBM 00:43:46
30. HAGEN Carl Fredrik LTS 00:45:38
31. IZAGIRRE INSAUSTI Gorka AST 00:45:43
32. VAN AERT Wout TJV 00:47:08
33. BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello TBM 00:48:28
34. EDET Nicolas COF 00:49:53
35. LUTSENKO Alexey AST 00:50:11
36. CHEREL Mickaël ALM 00:52:05
37. THOMAS Geraint INS 00:53:38
38. SICARD Romain TDE 00:54:38
39. ROCHE Nicholas SUN 00:55:48
40. POZZOVIVO Domenico NTT 00:56:01
41. KÜNG Stefan GFC 00:58:08
42. JUNGELS Bob DQT 00:58:36
43. CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan INS 00:58:40
44. ROSSETTO Stéphane COF 00:58:59
45. VAN BAARLE Dylan INS 00:59:55
46. KANGERT Tanel EF1 01:01:19
47. POLANC Jan UAD 01:01:50
48. PEDRERO LOPEZ Antonio MOV 01:02:12
49. MEINTJES Louis NTT 01:02:33
50. VANHOUCKE Harm LTS 01:04:54
51. EG Niklas TFS 01:05:18
52. VALLS FERRI Rafael TBM 01:06:20
53. BARTA William CPT 01:06:36
54. BAKELANTS Jan CWG 01:07:47
55. MOHORIC Matej TBM 01:09:36
56. GESINK Robert TJV 01:09:49
57. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 01:12:07
58. DE GENDT Thomas LTS 01:13:07
59. DONOVAN Mark SUN 01:13:41
60. NEILANDS Krists ISN 01:14:53
61. GROßSCHARTNER Felix BOH 01:15:09
62. VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 01:18:13
63. SKUJINS Toms TFS 01:18:48
64. HIGUITA GARCIA Sergio Andres EF1 01:20:28
65. PETERS Nans ALM 01:21:28
66. CARTHY Hugh EF1 01:22:14
67. ARMIRAIL Bruno GFC 01:22:44
68. PARET-PEINTRE Aurélien ALM 01:25:05
69. LAENGEN Vegard Stake UAD 01:25:19
70. LATOUR Pierre ALM 01:26:10
71. FROOME Christopher INS 01:26:14
72. RIES Michel TFS 01:27:42
73. PEREZ Anthony COF 01:28:28
74. WÜRTZ SCHMIDT Mads ISN 01:28:37
75. LAFAY Victor COF 01:31:25
76. KNOX James DQT 01:38:06
77. BOOKWALTER Brent MTS 01:38:18
78. KOCHETKOV Pavel CPT 01:39:50
79. DEGAND Thomas CWG 01:40:13
80. KRAGH ANDERSEN Søren SUN 01:41:31
81. KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi AST 01:41:51
82. VAN GARDEREN Tejay EF1 01:41:53
83. ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 01:42:52
84. DOUBEY Fabien CWG 01:42:54
85. GALLOPIN Tony ALM 01:42:54
86. MATÉ MARDONES Luis Ángel COF 01:43:13
87. GAUTIER Cyril VCB 01:44:17
88. KEUKELEIRE Jens EF1 01:45:31
89. IMPEY Daryl MTS 01:47:22
90. SCHÄR Michael CPT 01:47:31
91. TEUNS Dylan TBM 01:47:31
92. O'CONNOR Ben Alexander NTT 01:48:03
93. HOFSTETTER Hugo ISN 01:48:40
94. WEENING Pieter TFS 01:50:01
95. JUUL JENSEN Christopher MTS 01:50:49
96. ARNDT Nikias SUN 01:54:03
97. NIV Guy ISN 01:54:29
98. SÜTTERLIN Jasha SUN 01:54:40
99. ASGREEN Kasper DQT 01:56:35
100. CAVAGNA Rémi DQT 01:59:19
101. COLBRELLI Sonny TBM 02:00:05
102. LADAGNOUS Matthieu GFC 02:03:05
103. STALNOV Nikita AST 02:07:48
104. DECLERCQ Tim DQT 02:08:15
105. COURTEILLE Arnaud VCB 02:13:49
106. SLAGTER Tom Jelte VCB 02:14:28









--- advertisement ---