Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Monte Paschi Strade Bianche     
  Milano - Sanremo   

 Server time: 27 Oct 2020 07:35:03 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Teams  |   Login / Subscribe  
Tour de Pologne 2020
Poland  /  5 August - 9 August

Edition: 77 (891.3 Km)
Winner: EVENEPOEL Remco



Race Winners

2020 EVENEPOEL Remco

2019 SIVAKOV Pavel

2018 KWIATKOWSKI Michal

2017 TEUNS Dylan

2016 WELLENS Tim

2015 IZAGIRRE INSAUSTI Ion

2014 MAJKA Rafal

2013 WEENING Pieter

2012 MOSER Moreno

2011 SAGAN Peter

2010 MARTIN Daniel

2009 BALLAN Alessandro

2008 VOIGT Jens

2007 VAN SUMMEREN Johan

2006 SCHUMACHER Stefan

2005 KIRCHEN Kim

2004 SOSENKA Ondrej

2003 ZAMANA Cezary

2002 BROCHARD Laurent

2001 SOSENKA Ondrej

2000 PRZYDZIAL Piotr

1999 BROZYNA Tomasz

1998 IVANOV Serguei

1997 JAERMANN Rolf

1996 DJAVANIAN Viatcheslav

1995 SPRUCH Zbigniew

1994 FONDRIEST Maurizio

1993 BARANOWSKI Dariusz

1992 BARANOWSKI Dariusz

1991 BARANOWSKI Dariusz

1990 KARLOWICZ Mieczyslaw

1989 WRONA Marek

1988 MIERZEJEWSKI Andrzej

1987 PIATEK Zbigniew

1986 KULAS Marek

1985 LESNIEWSKI Marek

1984 MIERZEJEWSKI Andrzej

1983 KRAWCZYK Tadeusz

1982 MIERZEJEWSKI Andrzej

1981 BRZEZNY Jan

1980 LANG Czeslaw

1979 CHARUCKI Henryk

1978 BRZEZNY Jan

1977 MICHALAK Lechoslaw

1976 KOWALSKI Janusz

1975 MYTNIK Tadeusz

1974 DELCROIX André

1973 LIS Lucjan

1972 VIEJO Jose Luis

1971 SZOZDA Stanislaw

1970 STACHURA Jan

1969 MATUSIAK Woctiech

1968 KUDRA Jan

1967 BLAWDZIN Andrzej

1966 GAWLICZEK Jozef

1965 BEKER Jozef

1964 ZIELINSKI Rajmund

1963 GAZDA Stanislaw

1962 KUDRA Jan

1961 KOWALSKI Henryk

1960 DIERCKEN Roger

1959 PODOBAS Wieslaw

1958 FORNALCZYK Boguslaw

1957 KOWALSKI Henryk

1956 WIECKOWSKI Marian

1955 WIECKOWSKI Marian

1954 WIECKOWSKI Marian

1953 WILCZEWSKI Mieczyslaw

1952 WOJCIK Waclaw

1949 LOCATELLI Francesco

1948 WOJCIK Waclaw

1947 GRZELAK Stanislaw

1939 NAPIERALA Boleslaw

1937 NAPIERALA Boleslaw

1933 LIPINSKI Jerzy

1929 STEFANSKI Jozef

1928 WIECEK Feliks




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. EVENEPOEL Remco DQT 21:29:50
2. FUGLSANG Jakob AST 21:31:42
3. YATES Simon MTS 21:32:18
4. MAJKA Rafal BOH 21:32:22
5. ULISSI Diego UAD 21:32:59
6. MALECKI Kamil CPT 21:33:02
7. KELDERMAN Wilco SUN 21:33:05
8. VINGEGAARD RASMUSSEN Jonas TJV 21:33:08
9. NIEVE ITURALDE Mikel MTS 21:33:08
10. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 21:33:09
11. CHAVES RUBIO Johan Esteban MTS 21:33:09
12. WELLENS Tim LTS 21:33:09
13. SCHACHMANN Maximilian BOH 21:33:09
14. HINDLEY Jai SUN 21:33:09
15. MOLARD Rudy GFC 21:33:17
16. SIMMONS Quinn TFS 21:33:59
17. HAMILTON Chris SUN 21:34:05
18. HANSEN Jesper COF 21:34:43
19. FOSS Tobias TJV 21:36:08
20. IZAGIRRE INSAUSTI Ion AST 21:36:08
21. KONRAD Patrick BOH 21:37:14
22. WHELAN James EF1 21:37:40
23. GESCHKE Simon CPT 21:38:13
24. HOULE Hugo AST 21:38:42
25. POWLESS Neilson EF1 21:38:42
26. DUNBAR Eddie INS 21:38:42
27. VALTER Attila CPT 21:38:44
28. CHERNETSKY Sergey GAZ 21:38:44
29. PEDERSEN Casper Phillip SUN 21:38:44
30. CRAS Steff LTS 21:38:44
31. BROZYNA Piotr NPOL 21:38:44
32. ZAKARIN Ilnur CPT 21:38:44
33. HERRADA LOPEZ José COF 21:38:52
34. ROUX Anthony GFC 21:39:24
35. POELS Wouter TBM 21:39:47
36. BOUCHARD Geoffrey ALM 21:39:50
37. ERVITI Imanol MOV 21:40:08
38. GASTAUER Ben ALM 21:40:29
39. NATAROV Yuriy AST 21:40:43
40. PICCOLI James ISN 21:42:54
41. BIERMANS Jenthe ISN 21:43:03
42. CATAFORD Alexander ISN 21:43:09
43. MAS BONET Lluis MOV 21:43:11
44. LE GAC Olivier GFC 21:43:26
45. THOMAS Benjamin GFC 21:43:28
46. STORK Florian SUN 21:43:31
47. DOULL Owain INS 21:43:47
48. STUYVEN Jasper TFS 21:44:06
49. ROVNY Ivan GAZ 21:44:49
50. NYCH Artem GAZ 21:44:58
51. CLAEYS Dimitri COF 21:46:10
52. ARCAS PEÑA Jorge MOV 21:46:27
53. MCNULTY Brandon UAD 21:46:34
54. BATTISTELLA Samuele NTT 21:46:36
55. KING Benjamin NTT 21:47:41
56. MEZGEC Luka MTS 21:48:52
57. HAAS Nathan COF 21:49:45
58. HARPER Chris TJV 21:50:48
59. CHERKASOV Nikolay GAZ 21:51:06
60. GASPAROTTO Enrico NTT 21:51:37
61. PADUN Mark TBM 21:52:13
62. THEUNS Edward TFS 21:52:27
63. ROWE Luke INS 21:52:30
64. PFINGSTEN Christoph TJV 21:52:31
65. PHILIPSEN Jasper UAD 21:52:47
66. GOUGEARD Alexis ALM 21:52:54
67. BERNAS Pawel NPOL 21:53:23
68. DEVENYNS Dries DQT 21:53:42
69. DOMONT Axel ALM 21:54:10
70. SENECHAL Florian DQT 21:54:29
71. NEKRASOV Denis GAZ 21:54:40
72. BALLERINI Davide DQT 21:55:22
73. GODON Dorian ALM 21:55:36
74. LIENHARD Fabian GFC 21:55:51
75. VERMOTE Julien COF 21:56:14
76. GOLAS Michal INS 21:56:22
77. CATTANEO Mattia DQT 21:56:35
78. DENNIS Rohan INS 21:56:47
79. GREGAARD WILSLY Jonas AST 21:56:48
80. VAN DER HOORN Taco TJV 21:57:15
81. PLANET Charles TNN 21:57:45
82. GIBBONS Ryan NTT 21:57:58
83. RUTSCH Jonas EF1 21:58:16
84. STOSZ Patryk NPOL 21:58:25
85. VAN EMDEN Jos TJV 21:58:25
86. ALLEGAERT Piet COF 21:58:28
87. KNOX James DQT 21:59:36
88. TORRES BARCELO Albert MOV 22:00:01
89. HAUSSLER Heinrich TBM 22:00:27
90. IMPEY Daryl MTS 22:00:29
91. MÄDER Gino NTT 22:01:12
92. BEVIN Patrick CPT 22:01:39
93. DEGENKOLB John LTS 22:02:05
94. WRIGHT Fred TBM 22:02:05
95. RIKUNOV Petr GAZ 22:02:19
96. GRADEK Kamil CPT 22:03:37
97. LOZANO RIBA David TNN 22:03:37
98. BEWLEY Sam MTS 22:03:49
99. KUSZTOR Peter TNN 22:03:55
100. PATERSKI Maciej NPOL 22:04:35
101. RENARD Alexis ISN 22:04:50
102. MULLEN Ryan TFS 22:05:15
103. DE BOD Stefan NTT 22:05:54
104. ACKERMANN Pascal BOH 22:06:17
105. SCULLY Thomas EF1 22:07:32
106. MORA VEDRI Sebastian MOV 22:07:48
107. GIDICH Yevgeniy AST 22:08:06
108. SCHWARZMANN Michael BOH 22:08:49
109. PEÁK Barnabas MTS 22:09:40
110. BAUHAUS Phil TBM 22:10:03
111. SELIG Rüdiger BOH 22:10:05
112. SAJNOK Szymon CPT 22:10:06
113. PEDERSEN Mads TFS 22:10:14
114. LIEPINS Emils TFS 22:10:19
115. BRAND Sam TNN 22:11:38
116. SCARONI Cristian GAZ 22:13:29
117. BODNAR Maciej BOH 22:14:40
118. DAINESE Alberto SUN 22:15:04
119. DE GENDT Thomas LTS 22:16:45
120. SIEBERG Marcel TBM 22:17:01
121. DE VREESE Laurens AST 22:17:11
122. OLIVEIRA Rui UAD 22:17:26
123. BARBIER Rudy ISN 22:17:46
124. KLUGE Roger LTS 22:18:14
125. BANASZEK Adrian NPOL 22:18:53
126. EEKHOFF Nils SUN 22:19:06
127. KASPERKIEWICZ Przemyslaw NPOL 22:19:28
128. VAHTRA Norman ISN 22:19:37
129. MOLANO BENAVIDES Juan Sebastián UAD 22:20:19
130. SUNDERLAND Dylan NTT 22:20:25
131. KIRSCH Alex TFS 22:20:27
132. LANGEVELD Sebastian EF1 22:21:04
133. BRANDLE Matthias ISN 22:21:13
134. TANFIELD Harry ALM 22:22:33
135. DIBBEN Jonathan LTS 22:27:21
136. BANASZEK Alan NPOL 22:28:17
137. CAVENDISH Mark TBM 22:29:17
138. POLI Umberto TNN 22:38:24









--- advertisement ---