Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol



   Ronde van Vlaanderen    
  Paris - Roubaix   

 Server time: 25 Aug 2019 04:46:19 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Teams  |   Login / Subscribe  
Vuelta Ciclista al Pais Vasco 2019
Basque Country  /  8 April - 13 April

Edition: 59 (784.3 Km)
Winner: IZAGUIRRE INSAUSTI Ion



Race Winners

2019 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion

2018 ROGLIC Primoz

2017 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2016 CONTADOR VELASCO Alberto

2015 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin

2014 CONTADOR VELASCO Alberto

2013 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander

2012 SANCHEZ GONZALEZ Samuel

2011 KLÖDEN Andreas

2010 HORNER Christopher

2009 CONTADOR VELASCO Alberto

2008 CONTADOR VELASCO Alberto

2007 COBO ACEBO Juan Jose

2006 GOMEZ MARCHANTE José Angel

2005 DI LUCA Danilo

2004 MENCHOV Denis

2003 MAYO DIEZ Iban

2002 OSA EIZAGUIRRE Aitor

2001 RUMSAS Raimondas

2000 KLÖDEN Andreas

1999 JALABERT Laurent

1998 CUESTA LOPEZ DE CASTRO Ińigo

1997 ZUELLE Alex

1996 CASAGRANDE Francesco

1995 ZUELLE Alex

1994 ROMINGER Tony

1993 ROMINGER Tony

1992 ROMINGER Tony

1991 CHIAPPUCCI Claudio

1990 GOROSPE Julian

1989 ROCHE Stephen

1988 BREUKINK Erik

1987 KELLY Sean

1986 KELLY Sean

1985 RUIZ CABESTANY Pello

1984 KELLY Sean

1983 GOROSPE Julian

1982 LAGUIA MARTINEZ José-Luis

1981 CONTINI Silvano

1980 FERNANDEZ Alberto

1979 BATTAGLIN Giovanni

1978 GONZALEZ LINARES Jose-Antonio

1977 GONZALEZ LINARES Jose-Antonio

1976 BARONCHELLI Gianbattista

1975 GONZALEZ LINARES Jose-Antonio

1974 LASA URQUIA Miguel-Maria

1973 OCANA Luis

1972 GONZALEZ LINARES Jose-Antonio

1971 OCANA Luis

1970 SANTAMARINA ANTONA. Luis-Pedro

1969 ANQUETIL Jacques

1935 BARTALI Gino

1930 CANARDO Mariano

1929 DEWAELE Maurice

1928 DEWAELE Maurice

1927 FONTAN Victor

1926 FRANTZ Nicolas

1925 VERDIJCK August

1924 PELISSIER Francis




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. IZAGUIRRE INSAUSTI Ion AST 19:24:09
2. MARTIN Daniel UAD 19:24:38
3. BUCHMANN Emanuel BOH 19:24:40
4. FUGLSANG Jakob AST 19:24:45
5. YATES Adam MTS 19:25:00
6. POGACAR Tadej UAD 19:25:45
7. LANDA MEANA Mikel MOV 19:27:05
8. NIEVE ITURALDE Mikel MTS 19:27:22
9. KONRAD Patrick BOH 19:27:38
10. SCHACHMANN Maximilian BOH 19:27:53
11. MAS NICOLAU Enric DQT 19:28:24
12. CARTHY Hugh EF1 19:29:34
13. ULISSI Diego UAD 19:30:11
14. HENAO MONTOYA Sergio UAD 19:30:24
15. HAMILTON Lucas MTS 19:30:52
16. DE LA PARTE GONZALEZ Victor CPT 19:30:54
17. MADOUAS Valentin GFC 19:31:15
18. GAUDU David GFC 19:33:12
19. LAMBRECHT Bjorg LTS 19:35:52
20. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF1 19:40:05
21. MOLLEMA Bauke TFS 19:40:52
22. BENNETT George TJV 19:43:00
23. ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 19:43:41
24. TEUNS Dylan TBM 19:45:34
25. BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel EUS 19:47:02
26. QUINTERO NORENA Carlos Julian MZN 19:47:16
27. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 19:47:54
28. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka AST 19:49:10
29. DE MARCHI Alessandro CPT 19:49:41
30. MOLARD Rudy GFC 19:54:29
31. LASTRA MARTINEZ Jonathan CJR 19:54:34
32. VINGEGAARD RASMUSSEN Jonas TJV 19:54:39
33. PEREZ Anthony COF 19:55:06
34. DE LA CRUZ MELGAREJO David INS 19:55:13
35. REYES ORTEGA Aldemar MZN 19:56:08
36. GUERREIRO Ruben TKA 19:57:04
37. VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 19:57:43
38. HINDLEY Jai SUN 19:58:53
39. SKUJINS Toms TFS 19:59:46
40. THOMAS Geraint INS 19:59:52
41. HIRSCHI Marc SUN 20:00:49
42. GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel TDD 20:01:05
43. FRAILE MATARRANZ Omar AST 20:01:39
44. CRADDOCK Lawson EF1 20:02:25
45. RODRIGUEZ GARAIKOETXEA Óscar EUS 20:02:33
46. VINCENT Leo GFC 20:04:55
47. NAVARRO GARCIA Daniel TKA 20:05:10
48. MARCZYNSKI Tomasz LTS 20:06:35
49. HONORÉ Mikkel DQT 20:07:41
50. MATE MARDONES Luis Angel COF 20:07:42
51. STETINA Peter TFS 20:08:21
52. HAMILTON Chris SUN 20:08:29
53. BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello AST 20:10:26
54. SERRY Pieter DQT 20:11:29
55. CONCI Nicola TFS 20:11:56
56. SEIGLE Romain GFC 20:12:05
57. BOLE Grega TBM 20:13:05
58. MCCARTHY Jay BOH 20:13:16
59. HOWSON Damien MTS 20:13:17
60. SCHULTZ Nicholas MTS 20:14:16
61. DUPONT Hubert ALM 20:15:39
62. AMEZQUETA MORENO Julen CJR 20:15:54
63. GONCALVES Jose TKA 20:16:40
64. WARBASSE Larry ALM 20:16:45
65. WYSS Danilo TDD 20:17:18
66. HERRADA LOPEZ Jesús COF 20:17:23
67. FRANK Mathias ALM 20:17:33
68. STORER Michael SUN 20:17:34
69. CHEREL Mickaël ALM 20:17:54
70. DEVENYNS Dries DQT 20:19:38
71. ARANBURU DEBA Alex CJR 20:20:38
72. PARET-PEINTRE Aurélien ALM 20:20:46
73. ANTUNES Manuel Amaro CPT 20:21:09
74. ARMEE Sander LTS 20:21:41
75. FELLINE Fabio TFS 20:22:28
76. POLJANSKI Pawel BOH 20:23:32
77. SLAGTER Tom Jelte TDD 20:23:36
78. ITURRIA SEGUROLA Mikel EUS 20:23:43
79. POWLESS Neilson TJV 20:24:20
80. SAMITIER SAMITIER Sergio EUS 20:24:44
81. CHEVRIER Clement ALM 20:24:51
82. STORK Florian SUN 20:25:45
83. PIBERNIK Luka TBM 20:25:52
84. ELISSONDE Kenny INS 20:26:18
85. GARCIA SOSA Jhojan Orlando MZN 20:27:10
86. ARMIRAIL Bruno GFC 20:27:34
87. BRAVO OIARBIDE Garikoitz EUS 20:28:59
88. GONZALEZ ARRIBAS David CJR 20:29:40
89. GOLAS Michal INS 20:30:21
90. SIERRA SANCHEZ Yecid Arturo MZN 20:30:22
91. BENEDETTI Cesare BOH 20:31:22
92. RODRÍGUEZ MARTIN Cristian CJR 20:31:32
93. BERNARD Julien TFS 20:32:30
94. ZOIDL Riccardo CPT 20:35:15
95. KUSS Sepp TJV 20:36:10
96. SESSLER Nicolas BBH 20:39:23








--- advertisement ---