Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol



   Monte Paschi Strade Bianche     
  Tirreno - Adriatico   

 Server time: 15 Oct 2019 09:31:33 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Teams  |   Login / Subscribe  
Paris - Nice 2019
France  /  10 March - 17 March

Edition: 77 (1207.5 Km)
Winner: BERNAL GOMEZ Egan Arley



Race Winners

2019 BERNAL GOMEZ Egan Arley

2018 SOLER GIMENEZ Marc

2017 HENAO MONTOYA Sergio

2016 THOMAS Geraint

2015 PORTE Richie

2014 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto

2013 PORTE Richie

2012 WIGGINS Bradley

2011 MARTIN Tony

2010 CONTADOR VELASCO Alberto

2009 SANCHEZ GIL Luis Leon

2008 REBELLIN Davide

2007 CONTADOR VELASCO Alberto

2006 LANDIS Floyd

2005 JULICH Bobby

2004 JAKSCHE J÷rg

2003 VINOKOUROV Alexandre

2002 VINOKOUROV Alexandre

2001 FRIGO Dario

2000 KLÍDEN Andreas

1999 BOOGERD Michael

1998 VANDENBROUCKE Frank

1997 JALABERT Laurent

1996 JALABERT Laurent

1995 JALABERT Laurent

1994 ROMINGER Tony

1993 ZUELLE Alex

1992 BERNARD Jean-Franšois

1991 ROMINGER Tony

1990 INDURAIN LARRAYA Miguel

1989 INDURAIN LARRAYA Miguel

1988 KELLY Sean

1987 KELLY Sean

1986 KELLY Sean

1985 KELLY Sean

1984 KELLY Sean

1983 KELLY Sean

1982 KELLY Sean

1981 ROCHE Stephen

1980 DUCLOS-LASSALLE Gilbert

1979 ZOETEMELK Joop

1978 KNETEMANN Gerrie

1977 MAERTENS Freddy

1976 LAURENT Michel

1975 ZOETEMELK Joop

1974 ZOETEMELK Joop

1973 POULIDOR Raymond

1972 POULIDOR Raymond

1971 MERCKX Eddy

1970 MERCKX Eddy

1969 MERCKX Eddy

1968 WOLFSHOHL Rolf

1967 SIMPSON Tom

1966 ANQUETIL Jacques

1965 ANQUETIL Jacques

1964 JANSSEN Jan

1963 ANQUETIL Jacques

1962 PLANCKAERT Jozef

1961 ANQUETIL Jacques

1960 IMPANIS Raymond

1959 GRACZYCK Jean

1958 DE BRUYNE Alfred

1957 ANQUETIL Jacques

1956 DE BRUYNE Alfred

1955 BOBET Jean

1954 IMPANIS Raymond

1953 MUNCH Jean-Pierre

1952 BOBET Louison

1951 DECOCK Roger

1946 CAMELLINI Fermo

1939 ARCHAMBAUD Maurice

1938 LOWIE Jules

1937 LAPEBIE Roger

1936 ARCHAMBAUD Maurice

1935 VIETTO RenÚ

1934 REBRY Gaston

1933 SCHEPERS Alfons




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. BERNAL GOMEZ Egan Arley INS 29:17:02
2. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander MOV 00:00:39
3. KWIATKOWSKI Michal INS 00:01:03
4. HAIG Jack MTS 00:01:21
5. BARDET Romain ALM 00:01:45
6. BENNETT George TJV 00:02:20
7. MOLARD Rudy GFC 00:03:02
8. JUNGELS Bob DQT 00:03:06
9. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 00:03:12
10. ZAKARIN Ilnur TKA 00:04:07
11. MADOUAS Valentin GFC 00:04:07
12. GRO▀SCHARTNER Felix BOH 00:04:10
13. NAESEN Oliver ALM 00:05:36
14. KELDERMAN Wilco SUN 00:05:57
15. GILBERT Philippe DQT 00:06:19
16. CALMEJANE Lilian TDE 00:07:28
17. TEUNS Dylan TBM 00:07:37
18. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF1 00:09:27
19. VAN GARDEREN Tejay EF1 00:12:31
20. GAUTIER Cyril VCB 00:14:23
21. IZAGUIRRE INSAUSTI Ion AST 00:14:52
22. CHEREL MickaŰl ALM 00:14:56
23. HOULE Hugo AST 00:15:20
24. EL FARES Julien DMP 00:19:32
25. YATES Simon MTS 00:22:30
26. POZZOVIVO Domenico TBM 00:22:42
27. DE MARCHI Alessandro CPT 00:22:59
28. LËPEZ MORENO Miguel ┴ngel AST 00:23:44
29. ANTUNES Manuel Amaro CPT 00:24:38
30. MONFORT Maxime LTS 00:25:41
31. HENAO MONTOYA Sergio UAD 00:26:12
32. GEOGHEGAN HART Tao INS 00:26:23
33. ANACONA Winner Anrew MOV 00:27:34
34. BERNARD Julien TFS 00:29:13
35. THEUNS Edward TFS 00:29:52
36. KONRAD Patrick BOH 00:29:57
37. CICCONE Giulio TFS 00:30:21
38. GESBERT Elie PCB 00:30:24
39. TRENTIN Matteo MTS 00:30:34
40. EDET Nicolas COF 00:31:56
41. SOSA CUERVO Ivan Ramiro INS 00:31:57
42. HIVERT Jonathan TDE 00:34:24
43. DE LA PARTE GONZALEZ Victor CPT 00:35:02
44. TEN DAM Laurens CPT 00:35:29
45. PACHER Quentin VCB 00:36:20
46. GARCIA CORTINA Ivan TBM 00:36:47
47. POLJANSKI Pawel BOH 00:36:56
48. POLITT Nils TKA 00:37:22
49. COLBRELLI Sonny TBM 00:37:54
50. SOLER GIMENEZ Marc MOV 00:38:55
51. CHAVES RUBIO Johan Esteban MTS 00:39:00
52. DAVIES Scott TDD 00:41:50
53. COMBAUD Romain DMP 00:43:12
54. PANTANO GOMEZ Jarlinson TFS 00:43:54
55. TEUNISSEN Mike TJV 00:45:53
56. NIEVE ITURALDE Mikel MTS 00:47:36
57. HENAO GOMEZ Sebastian INS 00:48:04
58. DE GENDT Thomas LTS 00:48:15
59. SPILAK Simon TKA 00:49:19
60. HAUSSLER Heinrich TBM 00:49:19
61. VANDENBERGH Stijn ALM 00:50:12
62. MARCATO Marco UAD 00:51:15
63. TERPSTRA Niki TDE 00:52:08
64. DECLERCQ Tim DQT 00:52:57
65. LINDEMAN Bertjan TJV 00:54:24
66. PERICHON Pierre-Luc COF 00:54:49
67. HANSEN Jesper COF 00:56:00
68. HANSEN Adam LTS 00:56:15
69. KOREN Kristjan TBM 00:57:03
70. DEMARE Arnaud GFC 00:57:27
71. CORT NIELSEN Magnus AST 00:59:00
72. LE TURNIER Mathias COF 00:59:19
73. TURGIS Anthony TDE 00:59:23
74. MOINARD AmaŰl PCB 00:59:40
75. DEGENKOLB John TFS 00:59:57
76. KIRSCH Alex TFS 01:01:24
77. CARRETERO Hector MOV 01:01:39
78. EENKHOORN Pascal TJV 01:01:41
79. COSNEFROY Benoit ALM 01:02:26
80. ERVITI Imanol MOV 01:02:30
81. NARVAEZ PRADO Jhonnatan INS 01:03:13
82. HOLLENSTEIN Reto TKA 01:04:22
83. PICHON Laurent PCB 01:04:29
84. LE GAC Olivier GFC 01:06:01
85. DE KORT Koen TFS 01:07:01
86. COQUARD Bryan VCB 01:07:06
87. JANSEN Amund Gr°ndahl TJV 01:07:34
88. KONOVALOVAS Ignatas GFC 01:08:17
89. DE VREESE Laurens AST 01:08:43
90. M▄LLER Patrick VCB 01:09:07
91. DOCKER Mitchell EF1 01:09:09
92. FINETTO Mauro DMP 01:09:29
93. HALLER Marco TKA 01:09:38
94. ROELANDTS Jurgen MOV 01:09:45
95. GREIPEL AndrÚ PCB 01:09:58
96. PEDERSEN Casper Phillip SUN 01:10:02
97. BAUER Jack MTS 01:10:33
98. BAKELANTS Jan SUN 01:10:46
99. BYSTROM Sven Erik UAD 01:11:18
100. MAES Nikolas LTS 01:11:55
101. PETIT Adrien TDE 01:13:47
102. GUARNIERI Jacopo GFC 01:14:38
103. SABATINI Fabio DQT 01:14:49
104. ROWE Luke INS 01:14:53
105. BONIFAZIO Niccolo TDE 01:15:27
106. SISKEVICIUS Evaldas DMP 01:16:52
107. EISEL Bernhard TDD 01:17:16
108. SINKELDAM Ramon GFC 01:19:12
109. SCULLY Thomas EF1 01:20:01
110. VAN LERBERGHE Bert COF 01:21:16
111. FEDELI Alessandro DMP 01:22:56
112. SOUPE Geoffrey COF 01:25:59
113. SUTHERLAND Rory UAD 01:27:06
114. BARTA William CPT 01:29:19
115. KEISSE Iljo DQT 01:29:34
116. BOECKMANS Kris VCB 01:31:19
117. GROSU Eduard Michael DMP 01:37:17
118. VERMOTE Julien TDD 01:37:27








--- advertisement ---