Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Monte Paschi Strade Bianche     
  Tirreno - Adriatico   

 Server time: 23 Oct 2018 09:45:24 CET
Homepage   |   Games  |   Kalender   |   Teams  |   Aanmelden  
Paris - Nice 2018
France  /  4 Maart - 11 Maart

Edition: 76 (1186.9 Km)
Winner: SOLER GIMENEZ Marc



Race Winners

2018 SOLER GIMENEZ Marc

2017 HENAO MONTOYA Sergio

2016 THOMAS Geraint

2015 PORTE Richie

2014 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto

2013 PORTE Richie

2012 WIGGINS Bradley

2011 MARTIN Tony

2010 CONTADOR VELASCO Alberto

2009 SANCHEZ GIL Luis Leon

2008 REBELLIN Davide

2007 CONTADOR VELASCO Alberto

2006 LANDIS Floyd

2005 JULICH Bobby

2004 JAKSCHE Jörg

2003 VINOKOUROV Alexandre

2002 VINOKOUROV Alexandre

2001 FRIGO Dario

2000 KLÖDEN Andreas

1999 BOOGERD Michael

1998 VANDENBROUCKE Frank

1997 JALABERT Laurent

1996 JALABERT Laurent

1995 JALABERT Laurent

1994 ROMINGER Tony

1993 ZUELLE Alex

1992 BERNARD Jean-François

1991 ROMINGER Tony

1990 INDURAIN LARRAYA Miguel

1989 INDURAIN LARRAYA Miguel

1988 KELLY Sean

1987 KELLY Sean

1986 KELLY Sean

1985 KELLY Sean

1984 KELLY Sean

1983 KELLY Sean

1982 KELLY Sean

1981 ROCHE Stephen

1980 DUCLOS-LASSALLE Gilbert

1979 ZOETEMELK Joop

1978 KNETEMANN Gerrie

1977 MAERTENS Freddy

1976 LAURENT Michel

1975 ZOETEMELK Joop

1974 ZOETEMELK Joop

1973 POULIDOR Raymond

1972 POULIDOR Raymond

1971 MERCKX Eddy

1970 MERCKX Eddy

1969 MERCKX Eddy

1968 WOLFSHOHL Rolf

1967 SIMPSON Tom

1966 ANQUETIL Jacques

1965 ANQUETIL Jacques

1964 JANSSEN Jan

1963 ANQUETIL Jacques

1962 PLANCKAERT Jozef

1961 ANQUETIL Jacques

1960 IMPANIS Raymond

1959 GRACZYCK Jean

1958 DE BRUYNE Alfred

1957 ANQUETIL Jacques

1956 DE BRUYNE Alfred

1955 BOBET Jean

1954 IMPANIS Raymond

1953 MUNCH Jean-Pierre

1952 BOBET Louison

1951 DECOCK Roger

1946 CAMELLINI Fermo

1939 ARCHAMBAUD Maurice

1938 LOWIE Jules

1937 LAPEBIE Roger

1936 ARCHAMBAUD Maurice

1935 VIETTO René

1934 REBRY Gaston

1933 SCHEPERS Alfons




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. SOLER GIMENEZ Marc MOV 30:22:41
2. YATES Simon MTS 00:00:04
3. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka TBM 00:00:14
4. IZAGUIRRE INSAUSTI Ion TBM 00:00:16
5. WELLENS Tim LTS 00:00:16
6. TEUNS Dylan BMC 00:00:32
7. KONRAD Patrick BOH 00:00:44
8. VUILLERMOZ Alexis ALM 00:01:54
9. DE LA CRUZ MELGAREJO David SKY 00:02:15
10. GROSSSCHARTNER Felix BOH 00:02:35
11. CARAPAZ Richard MOV 00:03:47
12. HENAO MONTOYA Sergio SKY 00:04:08
13. OOMEN Sam SUN 00:05:03
14. FUGLSANG Jakob AST 00:05:51
15. MOLARD Rudy GFC 00:08:16
16. ZAKARIN Ilnur TKA 00:11:35
17. BARGUIL Warren FST 00:12:45
18. ALAPHILIPPE Julian QST 00:14:13
19. KREUZIGER Roman MTS 00:14:53
20. CHEREL Mickaël ALM 00:16:14
21. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 00:17:19
22. DI GREGORIO Rémy DMP 00:20:15
23. ROLLAND Pierre EFD 00:22:09
24. HERRADA LOPEZ José COF 00:22:36
25. NAESEN Oliver ALM 00:22:59
26. FRAILE MATARRANZ Omar AST 00:24:25
27. GAUTIER Cyril ALM 00:24:47
28. GALLOPIN Tony ALM 00:28:04
29. POLJANSKI Pawel BOH 00:29:13
30. MOLLEMA Bauke TFS 00:29:47
31. VALGREN ANDERSEN Michael AST 00:31:15
32. TRENTIN Matteo MTS 00:33:01
33. ROSA Diego SKY 00:36:08
34. BERHANE TEWELDEMEDHIN Natnael DDD 00:37:50
35. ROELANDTS Jurgen BMC 00:37:51
36. DE MARCHI Alessandro BMC 00:38:07
37. FERNANDEZ CRUZ Delio DMP 00:38:31
38. GESINK Robert TLJ 00:38:35
39. PANTANO GOMEZ Jarlinson TFS 00:40:59
40. LAMPAERT Yves QST 00:41:07
41. HIVERT Jonathan TDE 00:43:18
42. EDET Nicolas COF 00:44:04
43. HERRADA LOPEZ Jesús COF 00:44:31
44. ERVITI Imanol MOV 00:45:25
45. KING Benjamin DDD 00:45:36
46. BERNARD Julien TFS 00:46:03
47. JUUL JENSEN Christopher MTS 00:47:41
48. SEPULVEDA Eduardo MOV 00:47:52
49. PAUWELS Serge DDD 00:48:43
50. NIBALI Antonio TBM 00:51:20
51. MACHADO Tiago TKA 00:52:15
52. CORT NIELSEN Magnus AST 00:52:49
53. COMBAUD Romain DMP 00:53:58
54. MARTENS Paul TLJ 00:55:52
55. MOINARD Amaël FST 00:57:40
56. CHAVANEL Sylvain TDE 00:59:41
57. HOULE Hugo AST 01:00:27
58. LANGEVELD Sebastian EFD 01:02:07
59. CARRETERO Hector MOV 01:04:59
60. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney MOV 01:05:15
61. DOMONT Axel ALM 01:06:09
62. GARCIA CORTINA Ivan TBM 01:08:41
63. PERICHON Pierre-Luc FST 01:08:54
64. LOPEZ GARCIA David SKY 01:09:32
65. DE GENDT Thomas LTS 01:10:49
66. BARBERO CUESTA Carlos MOV 01:11:03
67. KOCHETKOV Pavel TKA 01:13:02
68. RAST Grégory TFS 01:13:27
69. VAN BAARLE Dylan SKY 01:14:11
70. BOUDAT Thomas TDE 01:16:06
71. VANDENBERGH Stijn ALM 01:16:44
72. CURVERS Roy SUN 01:19:07
73. GIBBONS Ryan DDD 01:22:21
74. BAK Lars Ytting LTS 01:23:52
75. SCHWARZMANN Michael BOH 01:27:31
76. IRIZAR ARANBURU Markel TFS 01:28:41
77. THOMSON Jay Robert DDD 01:36:14
78. MORKOV Michael QST 01:37:11










--- advertentie ---