Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Amstel Gold Race    
  La Flèche Wallonne   

 Server time: 07 Aug 2022 17:49:17 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Teams  |   Login / Subscribe  
Paris - Roubaix 2022
France  /  17 April

Edition: 119 (257.2 Km)
Winner: VAN BAARLE Dylan



Race Winners

2022 VAN BAARLE Dylan

2021 COLBRELLI Sonny

2019 GILBERT Philippe

2018 SAGAN Peter

2017 VAN AVERMAET Greg

2016 HAYMAN Mathew

2015 DEGENKOLB John

2014 TERPSTRA Niki

2013 CANCELLARA Fabian

2012 BOONEN Tom

2011 VAN SUMMEREN Johan

2010 CANCELLARA Fabian

2009 BOONEN Tom

2008 BOONEN Tom

2007 O'GRADY Stuart

2006 CANCELLARA Fabian

2005 BOONEN Tom

2004 BACKSTEDT Magnus

2003 VAN PETEGEM Peter

2002 MUSEEUW Johan

2001 KNAVEN Servais

2000 MUSEEUW Johan

1999 TAFI Andrea

1998 BALLERINI Franco

1997 GUESDON Frédéric

1996 MUSEEUW Johan

1995 BALLERINI Franco

1994 TCHMIL Andrei

1993 DUCLOS-LASSALLE Gilbert

1992 DUCLOS-LASSALLE Gilbert

1991 MADIOT Marc

1990 PLANCKAERT Eddy

1989 WAMPERS Jean-Marie

1988 DEMOL Dirk

1987 VANDERAERDEN Eric

1986 KELLY Sean

1985 MADIOT Marc

1984 KELLY Sean

1983 KUIPER Hennie

1982 RAAS Jan

1981 HINAULT Bernard

1980 MOSER Francesco

1979 MOSER Francesco

1978 MOSER Francesco

1977 DE VLAEMINCK Roger

1976 DEMEYER Marc

1975 DE VLAEMINCK Roger

1974 DE VLAEMINCK Roger

1973 MERCKX Eddy

1972 DE VLAEMINCK Roger

1971 ROSIERS Roger

1970 MERCKX Eddy

1969 GODEFROOT Walter

1968 MERCKX Eddy

1967 JANSSEN Jan

1966 GIMONDI Felice

1965 VAN LOOY Rik

1964 POST Peter

1963 DAEMS Emile

1962 VAN LOOY Rik

1961 VAN LOOY Rik

1960 CERAMI Pino

1959 FORE Noël

1958 VAN DAELE Léon

1957 DE BRUYNE Alfred

1956 BOBET Louison

1955 FORESTIER Jean

1954 IMPANIS Raymond

1953 DERIJCKE Germain

1952 VAN STEENBERGEN Rik

1951 BEVILACQUA Antonio

1950 COPPI Fausto

1949 MAHE André

1948 VAN STEENBERGEN Rik

1947 CLAES Georges

1946 CLAES Georges

1945 MAYE Paul

1944 DESIMPELAERE Maurice

1943 KINT Marcel

1939 MASSON Emile (Jr)

1938 STORME Lucien

1937 ROSSI Jules

1936 SPEICHER Georges

1935 REBRY Gaston

1934 REBRY Gaston

1933 MAES Sylvere

1932 GIJSSELS Romain

1931 REBRY Gaston

1930 VERVAECKE Julien

1929 MEUNIER Charles

1928 LEDUCQ André

1927 RONSSE Georges

1926 DELBECQUE Julien-Prosper

1925 SELLIER Félix

1924 VAN HEVEL Jules

1923 SUTER Heiri

1922 DEJONGHE Albert

1921 PELISSIER Henri

1920 DEMAN Paul

1919 PELISSIER Henri

1914 CRUPELANDT Charles

1913 FABER François

1912 CRUPELANDT Charles

1911 LAPIZE Octave

1910 LAPIZE Octave

1909 LAPIZE Octave

1908 VAN HAUWAERT Cyrille

1907 PASSERIEU Georges

1906 CORNET (JARDY) Henri

1905 TROUSSELIER Louis

1904 AUCOUTURIER Hippolyte

1903 AUCOUTURIER Hippolyte

1902 LESNA Lucien

1901 LESNA Lucien

1900 BOUHOURS Emile

1899 CHAMPION Albert

1898 GARIN Maurice

1897 GARIN Maurice

1896 FISCHER Josef




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. VAN BAARLE Dylan IGD 05:37:00
2. VAN AERT Wout TJV 00:01:47
3. KÜNG Stefan GFC 00:00:00
4. DEVRIENDT Tom IWG 00:00:00
5. MOHORIC Matej TBV 00:00:00
6. PETIT Adrien IWG 00:02:27
7. STUYVEN Jasper TFS 00:00:00
8. PICHON Laurent ARK 00:00:00
9. VAN DER POEL Mathieu AFC 00:02:24
10. LAMPAERT Yves QST 00:02:59
11. TURNER Ben IGD 00:04:30
12. KRISTOFF Alexander IWG 00:04:33
13. SENECHAL Florian QST 00:04:36
14. MEEUS Jordi BOH 00:04:47
15. LOUVEL Matis ARK 00:00:00
16. VAN DER HOORN Taco IWG 00:00:00
17. VAN AVERMAET Greg ACT 00:00:00
18. DEGENKOLB John DSM 00:00:00
19. PASQUALON Andrea IWG 00:00:00
20. TEUNISSEN Mike TJV 00:00:00
21. BISSEGGER Stefan EFN 00:00:00
22. POLITT Nils BOH 00:00:00
23. PLANCKAERT Baptiste IWG 00:00:00
24. VAN GESTEL Dries TEN 00:00:00
25. GARCIA CORTINA Ivan MOV 00:00:00
26. VAN KEIRSBULCK Guillaume AFC 00:00:00
27. SKAARSETH Anders UXT 00:00:00
28. LE GAC Olivier GFC 00:00:00
29. NORSGAARD JØRGENSEN Mathias MOV 00:00:00
30. GILBERT Philippe LTS 00:00:00
31. SWIFT Connor ARK 00:00:00
32. ROBEET Ludovic BWB 00:00:00
33. VANHOOF Ward SVB 00:00:00
34. MADOUAS Valentin GFC 00:00:00
35. GANNA Filippo IGD 00:00:00
36. BIERMANS Jenthe ISN 00:00:00
37. VAN HOOYDONCK Nathan TJV 00:00:00
38. BOASSON HAGEN Edvald TEN 00:00:00
39. NIEUWENHUIS Joris DSM 00:00:00
40. MERLIER Tim AFC 00:00:00
41. BALLERINI Davide QST 00:00:00
42. ASKEY Lewis GFC 00:00:00
43. TRENTIN Matteo UAD 00:00:00
44. ASGREEN Kasper QST 00:00:00
45. STYBAR Zdenek QST 00:00:00
46. ANIOLKOWSKI Stanislaw BWB 00:00:00
47. DURBRIDGE Luke BEX 00:00:00
48. KANTER Max MOV 00:00:00
49. LANGEVELD Sebastian EFN 00:00:00
50. TERPSTRA Niki TEN 00:00:00
51. ARNDT Nikias DSM 00:00:00
52. DOULL Owain EFN 00:00:00
53. MORICE Julien BBK 00:00:00
54. NAESEN Oliver ACT 00:00:00
55. LAZKANO LOPEZ Oier MOV 00:00:00
56. VAN MELSEN Kevin IWG 00:00:00
57. STEIMLE Jannik QST 00:00:00
58. VERMEERSCH Gianni AFC 00:00:00
59. BEULLENS Cedric LTS 00:00:00
60. KLUGE Roger LTS 00:00:00
61. VAN MOER Brent LTS 00:00:00
62. BOIVIN Guillaume ISN 00:00:00
63. DILLIER Silvan AFC 00:00:00
64. REYNDERS Jens SVB 00:00:00
65. RENARD Alexis COF 00:00:00
66. LEMOINE Cyril BBK 00:00:00
67. FINÉ Eddy COF 00:00:00
68. LEYSEN Senne AFC 00:00:00
69. RESELL Erik Nordsaeter UXT 00:00:00
70. DELETTRE Alexandre COF 00:00:00
71. LAENGEN Vegard Stake UAD 00:00:00
72. OSS Daniel TEN 00:00:00
73. WELTEN Bram GFC 00:00:00
74. RUTSCH Jonas EFN 00:00:00
75. ALLEGAERT Piet COF 00:00:00
76. SÜTTERLIN Jasha TBV 00:00:00
77. KWIATKOWSKI Michal IGD 00:00:00
78. KEUKELEIRE Jens EFN 00:00:00
79. LAUK Karl Patrick BWB 00:00:00
80. DECLERCQ Benjamin ARK 00:00:00
81. HOLLENSTEIN Reto ISN 00:00:00
82. AFFINI Edoardo TJV 00:00:00
83. MOZZATO Luca BBK 00:00:00
84. PEDERSEN Casper Phillip DSM 00:00:00
85. KOCH Jonas BOH 00:00:00
86. BAUER Jack BEX 00:00:00
87. BODNAR Maciej TEN 00:00:00
88. DE PESTEL Sander SVB 00:00:00
89. LIVYNS Arjen BWB 00:00:00
90. BARBIER Rudy ISN 00:00:00
91. BARBIER Pierre BBK 00:00:00
92. MENTEN Milan BWB 00:00:00
93. HANSEN Lasse Norman UXT 00:00:00
94. WURF Cameron IGD 00:00:00
95. RAUGEL Antoine ACT 00:00:00
96. WISNIOWSKI Lukasz EFN 00:00:00
97. BOARO Manuele AST 00:00:00
98. VAN HOECKE Gijs ACT 00:00:00
99. WRIGHT Fred TBV 00:00:00
100. FEDOROV Yevgeniy AST 00:00:00
101. GRUZDEV Dmitriy AST 00:00:00
102. ROWE Luke IGD 00:00:00
103. ROOSEN Timo TJV 00:00:00
104. VAN DIJKE Mick TJV 00:00:00
105. BALMER Alexandre BEX 00:00:00
106. MOLANO BENAVIDES Juan Sebastián UAD 00:00:00
107. SAJNOK Szymon COF 00:00:00








--- advertisement ---