Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Paris - Roubaix    
  Liège - Bastogne - Liège   

 Server time: 07 Aug 2022 17:22:05 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Teams  |   Login / Subscribe  
La Flèche Wallonne 2022
Belgium  /  20 April

Edition: 86 (202.1 Km)
Winner: TEUNS Dylan



Race Winners

2022 TEUNS Dylan

2021 ALAPHILIPPE Julian

2020 HIRSCHI Marc

2019 ALAPHILIPPE Julian

2018 ALAPHILIPPE Julian

2017 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2016 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2015 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2014 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2013 MORENO FERNANDEZ Daniel

2012 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin

2011 GILBERT Philippe

2010 EVANS Cadel

2009 REBELLIN Davide

2008 KIRCHEN Kim

2007 REBELLIN Davide

2006 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2005 DI LUCA Danilo

2004 REBELLIN Davide

2003 ASTARLOA ASCASIBAR Igor

2002 AERTS Mario

2001 VERBRUGGHE Rik

2000 CASAGRANDE Francesco

1999 BARTOLI Michele

1998 HAMBURGER Bo

1997 JALABERT Laurent

1996 ARMSTRONG Lance

1995 JALABERT Laurent

1994 ARGENTIN Moreno

1993 FONDRIEST Maurizio

1992 FURLAN Giorgio

1991 ARGENTIN Moreno

1990 ARGENTIN Moreno

1989 CRIQUIELION Claude

1988 GOLZ Rolf

1987 LECLERCQ Jean-Claude

1986 FIGNON Laurent

1985 CRIQUIELION Claude

1984 ANDERSEN Kim

1983 HINAULT Bernard

1982 BECCIA Mario

1981 WILLEMS Daniel

1980 SARONNI Giuseppe

1979 HINAULT Bernard

1978 LAURENT Michel

1977 MOSER Francesco

1976 ZOETEMELK Joop

1975 DIERICKX André

1974 VERBEECK Frans

1973 DIERICKX André

1972 MERCKX Eddy

1971 DE VLAEMINCK Roger

1970 MERCKX Eddy

1969 HUYSMANS Jozef

1968 VAN LOOY Rik

1967 MERCKX Eddy

1966 DANCELLI Michele

1965 POGGIALI Roberto

1964 DESMET Gilbert

1963 POULIDOR Raymond

1962 DE WOLF Henri

1961 VANNITZEN Willy

1960 CERAMI Pino

1959 HOEVENAERS Joseph

1958 VAN STEENBERGEN Rik

1957 IMPANIS Raymond

1956 VAN GENECHTEN Richard

1955 OCKERS Stan

1954 DERIJCKE Germain

1953 OCKERS Stan

1952 KUBLER Ferdi

1951 KUBLER Ferdi

1950 COPPI Fausto

1949 VAN STEENBERGEN Rik

1948 CAMELLINI Fermo

1947 STERCKX Ernest

1946 KETELEER Désiré

1945 KINT Marcel

1944 KINT Marcel

1943 KINT Marcel

1942 THYS Karel

1941 GRYSOLLE Sylvain

1939 DELATHOUWER Edmond

1938 MASSON Emile (Jr)

1937 BRAECKEVELDT Adolf

1936 DE MEERSMAN Philemon




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. TEUNS Dylan TBV 04:42:12
2. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:00:02
3. VLASOV Aleksander BOH 00:00:02
4. ALAPHILIPPE Julian QST 00:00:05
5. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe IGD 00:00:07
6. WOODS Michael ISN 00:00:00
7. GUERREIRO Ruben EFN 00:00:00
8. MOLARD Rudy GFC 00:00:00
9. BARGUIL Warren ARK 00:00:00
10. VUILLERMOZ Alexis TEN 00:00:00
11. BENOOT Tiesj TJV 00:00:00
12. POGACAR Tadej UAD 00:00:00
13. COSNEFROY Benoit ACT 00:00:00
14. SCHULTZ Nicholas BEX 00:00:00
15. POZZOVIVO Domenico IWG 00:00:00
16. HERRADA LOPEZ Jesús COF 00:00:15
17. PACHER Quentin GFC 00:00:17
18. SKJELMOSE JENSEN Mattias TFS 00:00:21
19. POWLESS Neilson EFN 00:00:24
20. JOHANNESSEN Tobias Halland UXT 00:00:00
21. MOLLEMA Bauke TFS 00:00:00
22. LAFAY Victor COF 00:00:00
23. WELLENS Tim LTS 00:00:00
24. EIKING Odd Christian EFN 00:00:00
25. POELS Wouter TBV 00:00:00
26. HINDLEY Jai BOH 00:00:00
27. BONNEU Kamiel SVB 00:00:00
28. MONIQUET Sylvain LTS 00:00:00
29. ULISSI Diego UAD 00:00:00
30. REICHENBACH Sébastien GFC 00:00:00
31. ZEITS Andrey AST 00:00:00
32. HIRSCHI Marc UAD 00:00:00
33. MAS NICOLAU Enric MOV 00:00:33
34. NIBALI Vincenzo AST 00:00:35
35. MEURISSE Xandro AFC 00:00:37
36. BRAMBILLA Gianluca TFS 00:00:00
37. RODRIGUEZ CANO Carlos IGD 00:00:00
38. CABOT Jeremy TEN 00:00:00
39. DE TIER Floris AFC 00:00:00
40. KRAGH ANDERSEN Søren DSM 00:00:00
41. HAIG Jack TBV 00:00:00
42. URAN URAN Rigoberto EFN 00:00:00
43. EVENEPOEL Remco QST 00:00:00
44. GENIETS Kevin GFC 00:00:00
45. RODRÍGUEZ MARTIN Cristian TEN 00:00:00
46. TOLHOEK Antwan TFS 00:00:00
47. GESBERT Elie ARK 00:00:00
48. POLANC Jan UAD 00:00:00
49. GESCHKE Simon COF 00:00:00
50. PETILLI Simone IWG 00:00:00
51. SANCHEZ GIL Luis Leon TBV 00:00:00
52. LEEMREIZE Gijs TJV 00:00:00
53. FUGLSANG Jakob ISN 00:00:00
54. HOULE Hugo ISN 00:00:00
55. MÄDER Gino TBV 00:00:00
56. KORETZKY Victor BBK 00:00:00
57. VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 00:00:00
58. GESINK Robert TJV 00:00:00
59. GREGAARD WILSLY Jonas UXT 00:00:00
60. ZIMMERMANN Georg IWG 00:00:00
61. HERMANS Quinten IWG 00:00:00
62. IZAGIRRE INSAUSTI Gorka MOV 00:00:00
63. SOLER GIMENEZ Marc UAD 00:00:00
64. VANSEVENANT Mauri QST 00:00:00
65. DE BOD Stefan AST 00:00:00
66. DELAPLACE Anthony ARK 00:00:00
67. HIVERT Jonathan BBK 00:00:00
68. SBARAGLI Kristian AFC 00:00:00
69. VELASCO Simone AST 00:00:00
70. STANNARD Robert AFC 00:00:00
71. BAKELANTS Jan IWG 00:00:00
72. OURSELIN Paul TEN 00:00:00
73. PARET-PEINTRE Aurélien ACT 00:00:00
74. GODON Dorian ACT 00:00:00
75. BENEDETTI Cesare BOH 00:00:00
76. MOLLY Kenny BWB 00:00:00
77. HOLMES Matthew LTS 00:00:00
78. JUNGELS Bob ACT 00:00:00
79. LIETAER Eliot BBK 00:00:00
80. VAN WILDER Ilan QST 00:00:00
81. BERNARD Julien TFS 00:00:00
82. GALLOPIN Tony TFS 00:00:00
83. OWSIAN Lukasz ARK 00:00:00
84. HEINSCHKE Leon DSM 00:00:00
85. ANACONA Winner Anrew ARK 00:00:00
86. MAS BONET Lluis MOV 00:00:00
87. CHEREL Mickaël ACT 00:00:00
88. ZINGLE Axel COF 00:00:00
89. COMBAUD Romain DSM 00:00:00
90. ROCHAS Rémy COF 00:00:00
91. JOUSSEAUME Alan TEN 00:00:00
92. KWIATKOWSKI Michal IGD 00:00:00
93. PEREZ Anthony COF 00:00:00
94. VANDENABEELE Henri DSM 00:00:00
95. VERSCHAEVE Viktor LTS 00:00:00
96. CARUSO Damiano TBV 00:00:00
97. ALEOTTI Giovanni BOH 00:00:00
98. THOMAS Geraint IGD 00:00:00
99. WILLIAMS Stephen TBV 00:00:00
100. VERMEERSCH Gianni AFC 00:00:00
101. ROUX Anthony GFC 00:00:00
102. WANDAHL Frederik BOH 00:00:00
103. GRMAY Tsgabu Gebremaryam BEX 00:00:00
104. VERVAEKE Louis QST 00:00:00
105. MÜHLBERGER Gregor MOV 00:00:00
106. GUGLIELMI Simon ARK 00:00:00
107. ARMIRAIL Bruno GFC 00:00:00
108. CARR Simon EFN 00:00:00
109. FERRON Valentin TEN 00:00:00
110. JANSSENS Jimmy AFC 00:00:00
111. EENKHOORN Pascal TJV 00:00:00
112. VAN EMDEN Jos TJV 00:00:00
113. IMPEY Daryl ISN 00:00:00
114. ROLLAND Pierre BBK 00:00:00
115. BERCKMOES Jenno SVB 00:00:00
116. WARBASSE Larry ACT 00:00:00
117. DVERSNES Frederik UXT 00:00:00
118. PAQUOT Tom BWB 00:00:00
119. HOLLENSTEIN Reto ISN 00:00:00
120. BALMER Alexandre BEX 00:00:00
121. MAAS Jan BEX 00:00:00
122. LADAGNOUS Matthieu GFC 00:00:00
123. HULGAARD Morten Alexander UXT 00:00:00
124. THWAITES Scott AFC 00:00:00
125. JUUL JENSEN Christopher BEX 00:00:00
126. TIZZA Marco BWB 00:00:00
127. BETTIOL Alberto EFN 00:00:00
128. NIBALI Antonio AST 00:00:00
129. IZAGIRRE INSAUSTI Ion COF 00:00:00
130. HEALY Ben EFN 00:00:00
131. DELACROIX Théo IWG 00:00:00
132. GRIGNARD Sébastien LTS 00:00:00
133. LAENGEN Vegard Stake UAD 00:00:00
134. HESSMANN Michel TJV 00:00:00
135. APERS Ruben SVB 00:00:00
136. SCHELLING Ide BOH 00:00:00
137. STORK Florian DSM 00:00:00
138. LAPEIRA Paul ACT 00:00:00
139. PEÑA JIMENEZ Jesus David BEX 00:00:00
140. DE WILDE Gilles SVB 00:00:00








--- advertisement ---