Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Espańol



   GP Ouest France-Plouay    
  Tirreno - Adriatico   

 Server time: 24 Oct 2020 08:52:51 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Teams  |   Login / Subscribe  
Tour de France 2020
France  /  29 August - 20 September

Edition: 107 (3470.0 Km)
Winner: POGACAR Tadej



Race Winners

2020 POGACAR Tadej

2019 BERNAL GOMEZ Egan Arley

2018 THOMAS Geraint

2017 FROOME Christopher

2016 FROOME Christopher

2015 FROOME Christopher

2014 NIBALI Vincenzo

2013 FROOME Christopher

2012 WIGGINS Bradley

2011 EVANS Cadel

2010 SCHLECK Andy

2009 CONTADOR VELASCO Alberto

2008 SASTRE CANDIL Carlos

2007 CONTADOR VELASCO Alberto

2006 PEREIRO SIO Oscar

2005 ARMSTRONG Lance

2004 ARMSTRONG Lance

2003 ARMSTRONG Lance

2002 ARMSTRONG Lance

2001 ARMSTRONG Lance

2000 ARMSTRONG Lance

1999 ARMSTRONG Lance

1998 PANTANI Marco

1997 ULLRICH Jan

1996 RIIS Bjarne

1995 INDURAIN LARRAYA Miguel

1994 INDURAIN LARRAYA Miguel

1993 INDURAIN LARRAYA Miguel

1992 INDURAIN LARRAYA Miguel

1991 INDURAIN LARRAYA Miguel

1990 LEMOND Greg

1989 LEMOND Greg

1988 DELGADO Pedro

1987 ROCHE Stephen

1986 LEMOND Greg

1985 HINAULT Bernard

1984 FIGNON Laurent

1983 FIGNON Laurent

1982 HINAULT Bernard

1981 HINAULT Bernard

1980 ZOETEMELK Joop

1979 HINAULT Bernard

1978 HINAULT Bernard

1977 THEVENET Bernard

1976 VAN IMPE Lucien

1975 THEVENET Bernard

1974 MERCKX Eddy

1973 OCANA Luis

1972 MERCKX Eddy

1971 MERCKX Eddy

1970 MERCKX Eddy

1969 MERCKX Eddy

1968 JANSSEN Jan

1967 PINGEON Roger

1966 AIMAR Lucien

1965 GIMONDI Felice

1964 ANQUETIL Jacques

1963 ANQUETIL Jacques

1962 ANQUETIL Jacques

1961 ANQUETIL Jacques

1960 NENCINI Gastone

1959 BAHAMONTES Federico

1958 GAUL Charly

1957 ANQUETIL Jacques

1956 WALKOWIAK Roger

1955 BOBET Louison

1954 BOBET Louison

1953 BOBET Louison

1952 COPPI Fausto

1951 KOBLET Hugo

1950 KUBLER Ferdi

1949 COPPI Fausto

1948 BARTALI Gino

1947 ROBIC Jean

1939 MAES Sylvere

1938 BARTALI Gino

1937 LAPEBIE Roger

1936 MAES Sylvere

1935 MAES Romain

1934 MAGNE Antonin

1933 SPEICHER Georges

1932 LEDUCQ André

1931 MAGNE Antonin

1930 LEDUCQ André

1929 DEWAELE Maurice

1928 FRANTZ Nicolas

1927 FRANTZ Nicolas

1926 BUYSSE Lucien

1925 BOTTECCHIA Ottavio

1924 BOTTECCHIA Ottavio

1923 PELISSIER Henri

1922 LAMBOT Firmin

1921 SCIEUR Léon

1920 THYS Philippe

1919 LAMBOT Firmin

1914 THYS Philippe

1913 THYS Philippe

1912 DEFRAYE Odiel

1911 GARRIGOU Gustave

1910 LAPIZE Octave

1909 FABER François

1908 PETIT-BRETON Lucien

1907 PETIT-BRETON Lucien

1906 POTTIER René

1905 TROUSSELIER André

1904 CORNET (JARDY) Henri

1903 GARIN Maurice




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. POGACAR Tadej UAD 87:20:05
2. ROGLIC Primoz TJV 00:00:59
3. PORTE Richie TFS 00:03:30
4. LANDA MEANA Mikel TBM 00:05:58
5. MAS NICOLAU Enric MOV 00:06:07
6. LÓPEZ MORENO Miguel Ángel AST 00:06:47
7. DUMOULIN Tom TJV 00:07:48
8. URAN URAN Rigoberto EF1 00:08:02
9. YATES Adam MTS 00:09:25
10. CARUSO Damiano TBM 00:14:03
11. MARTIN Guillaume COF 00:16:58
12. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:17:41
13. CARAPAZ Richard INS 00:25:53
14. BARGUIL Warren ARK 00:31:04
15. KUSS Sepp TJV 00:42:20
16. BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA Pello TBM 00:55:56
17. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander ARK 01:03:07
18. ROLLAND Pierre VCB 01:08:26
19. VERONA QUINTANILLA Carlos MOV 01:19:54
20. VAN AERT Wout TJV 01:20:31
21. SOLER GIMENEZ Marc MOV 01:31:53
22. IZAGIRRE INSAUSTI Gorka AST 01:36:12
23. CHAVES RUBIO Johan Esteban MTS 01:38:45
24. REICHENBACH Sébastien GFC 01:39:27
25. ELISSONDE Kenny TFS 01:40:06
26. CHEREL Mickaël ALM 01:40:51
27. MADOUAS Valentin GFC 01:42:43
28. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EF1 01:55:12
29. PINOT Thibaut GFC 01:59:54
30. KWIATKOWSKI Michal INS 02:06:32
31. SICARD Romain TDE 02:13:02
32. SANCHEZ GIL Luis Leon AST 02:13:47
33. KÄMNA Lennard BOH 02:15:39
34. BENNETT George TJV 02:15:49
35. VUILLERMOZ Alexis ALM 02:16:19
36. ALAPHILIPPE Julian DQT 02:19:11
37. CARTHY Hugh EF1 02:20:31
38. BUCHMANN Emanuel BOH 02:21:57
39. MOLARD Rudy GFC 02:26:53
40. POLANC Jan UAD 02:29:54
41. MARTIN Daniel ISN 02:30:25
42. GESINK Robert TJV 02:30:35
43. JUNGELS Bob DQT 02:33:30
44. HERRADA LOPEZ Jesús COF 02:34:50
45. TEJADA CANACUE Harold AST 02:37:02
46. LUTSENKO Alexey AST 02:39:37
47. HOULE Hugo AST 02:39:54
48. GESCHKE Simon CPT 02:44:27
49. EDET Nicolas COF 02:48:44
50. VAN AVERMAET Greg CPT 02:49:50
51. EG Niklas TFS 02:50:04
52. DE GENDT Thomas LTS 02:51:56
53. PACHER Quentin VCB 02:54:17
54. HIRSCHI Marc SUN 02:54:34
55. OLIVEIRA Nelson Filipe Santos Simoes MOV 03:01:41
56. POWLESS Neilson EF1 03:03:09
57. SCHACHMANN Maximilian BOH 03:03:28
58. KRAGH ANDERSEN Sřren SUN 03:06:26
59. VAN BAARLE Dylan INS 03:07:42
60. FRAILE MATARRANZ Omar AST 03:13:41
61. NAESEN Oliver ALM 03:22:04
62. BETTIOL Alberto EF1 03:24:55
63. GROßSCHARTNER Felix BOH 03:25:17
64. ROCHE Nicholas SUN 03:27:13
65. PETERS Nans ALM 03:27:46
66. ANACONA Winner Anrew ARK 03:32:40
67. HIRT Jan CPT 03:34:58
68. HERMANS Ben ISN 03:37:12
69. SCHÄR Michael CPT 03:38:55
70. ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 03:40:49
71. STUYVEN Jasper TFS 03:40:52
72. DE LA CRUZ MELGAREJO David UAD 03:41:20
73. VALGREN ANDERSEN Michael NTT 03:41:45
74. ERVITI Imanol MOV 03:48:00
75. BENOOT Tiesj SUN 03:48:50
76. MOHORIC Matej TBM 03:49:02
77. AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey INS 03:49:04
78. GAUTIER Cyril VCB 03:51:57
79. TRENTIN Matteo CPT 03:52:10
80. CATALDO Dario MOV 03:52:51
81. SKUJINS Toms TFS 03:53:09
82. LAENGEN Vegard Stake UAD 03:53:17
83. BAUER Jack MTS 04:00:34
84. SAGAN Peter BOH 04:04:15
85. NEILANDS Krists ISN 04:11:03
86. PERICHON Pierre-Luc COF 04:14:28
87. SIVAKOV Pavel INS 04:15:38
88. MEZGEC Luka MTS 04:17:07
89. KEUKELEIRE Jens EF1 04:18:47
90. DEVENYNS Dries DQT 04:20:41
91. VAN GARDEREN Tejay EF1 04:22:20
92. PEDERSEN Casper Phillip SUN 04:24:13
93. COLBRELLI Sonny TBM 04:24:42
94. LADAGNOUS Matthieu GFC 04:24:52
95. QUINTANA ROJAS Dayer Uberney ARK 04:25:50
96. BARTHE Cyril VCB 04:27:07
97. IMPEY Daryl MTS 04:28:39
98. VAN ASBROECK Tom ISN 04:33:17
99. JUUL JENSEN Christopher MTS 04:34:03
100. DE MARCHI Alessandro CPT 04:34:06
101. BOASSON HAGEN Edvald NTT 04:34:19
102. LEDANOIS Kevin ARK 04:35:48
103. NIEUWENHUIS Joris SUN 04:38:50
104. VENTURINI Clément ALM 04:39:08
105. OSS Daniel BOH 04:40:46
106. SWIFT Connor ARK 04:41:59
107. LAPORTE Christophe COF 04:44:30
108. TURGIS Anthony TDE 04:44:57
109. KREUZIGER Roman NTT 04:45:26
110. POELS Wouter TBM 04:47:23
111. MARCATO Marco UAD 04:48:47
112. CONSONNI Simone COF 04:53:50
113. CAVAGNA Rémi DQT 04:58:46
114. ASGREEN Kasper DQT 05:00:04
115. HOFSTETTER Hugo ISN 05:00:14
116. COSNEFROY Benoit ALM 05:00:43
117. GRELLIER Fabien TDE 05:01:32
118. MARTIN Tony TJV 05:05:28
119. THEUNS Edward TFS 05:08:10
120. POLITT Nils ISN 05:09:02
121. GIBBONS Ryan NTT 05:09:32
122. COQUARD Bryan VCB 05:10:32
123. SOUPE Geoffrey TDE 05:10:40
124. PEDERSEN Mads TFS 05:11:03
125. KOCH Jonas CPT 05:12:04
126. ARNDT Nikias SUN 05:13:11
127. DECLERCQ Tim DQT 05:14:52
128. JANSEN Amund Grřndahl TJV 05:17:28
129. ROWE Luke INS 05:17:50
130. MORKOV Michael DQT 05:26:21
131. BURGAUDEAU Mathieu TDE 05:27:38
132. KRISTOFF Alexander UAD 05:28:28
133. RUSSO Clement ARK 05:28:45
134. WALSCHEID Max NTT 05:29:38
135. VIVIANI Elia COF 05:30:01
136. CHEVALIER Maxime VCB 05:31:30
137. REZA Kévin VCB 05:31:37
138. BENNETT Sam DQT 05:32:33
139. NIV Guy ISN 05:34:43
140. BOL Cees SUN 05:38:16
141. BONIFAZIO Niccolo TDE 05:42:13
142. DE BUYST Jasper LTS 05:43:07
143. HALLER Marco TBM 05:46:27
144. EWAN Caleb LTS 05:50:25
145. FRISON Frederik LTS 06:01:48
146. KLUGE Roger LTS 06:07:02









--- advertisement ---