Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   EuroEyes Cyclassics    
  Benelux Tour   

 Server time: 25 Sep 2021 10:48:46 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Teams  |   Login / Subscribe  
GP Ouest France-Plouay 2021
France  /  29 August

Edition: 85 (251.0 Km)
Winner: COSNEFROY Benoit



Race Winners

2021 COSNEFROY Benoit

2020 MATTHEWS Michael

2019 VANMARCKE Sep

2018 NAESEN Oliver

2017 VIVIANI Elia

2016 NAESEN Oliver

2015 KRISTOFF Alexander

2014 CHAVANEL Sylvain

2013 POZZATO Filippo

2012 BOASSON HAGEN Edvald

2011 BOLE Grega

2010 GOSS Matthew Harley

2009 GERRANS Simon

2008 FEDRIGO Pierrick

2007 VOECKLER Thomas

2006 NIBALI Vincenzo

2005 HINCAPIE George

2004 ROUS Didier

2003 FLICKINGER Andy

2002 HUNT Jeremy

2001 MATTAN Nico

2000 BARTOLI Michele

1999 MENGIN Christophe

1998 HERVE Pascal

1997 FERRIGATO Andrea

1996 VANDENBROUCKE Frank

1995 JAERMANN Rolf

1994 TCHMIL Andrei

1993 CLAVEYROLAT Thierry

1992 PENSEC Ronan

1991 DE LAS CUEVAS Armand

1990 CORNILLET Bruno

1989 COLOTTI Jean-Claude

1988 LEBLANC Luc

1987 DUCLOS-LASSALLE Gilbert

1986 GAYANT Martial

1985 GUYOT Eric

1984 KELLY Sean

1983 BAZZO Pierre

1982 CASTAING Francis

1981 DUCLOS-LASSALLE Gilbert

1980 FRIOU Patrick

1979 PIRARD Frits

1978 VILLEMIANE Pierre-Raymond

1977 BOSSIS Jacques

1976 BOSSIS Jacques

1975 GUIMARD Cyrille

1974 MARTIN Raymond

1973 LARGEAU Jean-Claude

1972 BOULOUX Robert

1971 DANGUILLAUME Jean-Pierre

1970 MARCARINI Gianni (Jean)

1969 JOURDEN Jean

1968 JOURDEN Jean

1967 HAMON Francois

1966 MAZEAUD Claude

1965 GOASDUFF Francois

1964 BOURLES Jean

1963 PICOT Fernand

1962 GAINCHE Jean

1961 PICOT Fernand

1960 FERRER Hubert

1959 CRENN Emmanuel

1958 GAINCHE Jean

1957 VITRE Isaac

1956 HUOT Valentin

1955 PETITJEAN Jean-Jacques

1954 ANZILE Ugo

1953 BLUSSON Serge

1952 GUERINEL Emile

1951 GUERINEL Emile

1950 AUDAIRE Amand

1949 AUDAIRE Amand

1948 TASSIN Eloi

1947 LOUVIOT Raimond

1946 LE STRAT Ange

1945 TASSIN Eloi

1938 CLOAREC Pierre

1937 GOASMAT Jean-Marie

1936 COGAN Pierre

1935 DELILLE Jean-Baptiste

1934 TULOT Lucien

1933 BONO Philippe

1932 BONO Philippe

1931 FAVE Francois




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. COSNEFROY Benoit ACT 05:59:56
2. ALAPHILIPPE Julian DQT 05:59:56
3. HONORÉ Mikkel DQT 05:59:59
4. HAYTER Ethan IGD 06:00:09
5. SWIFT Connor ARK 06:00:09
6. BONNAMOUR Franck BBK 06:00:09
7. STUYVEN Jasper TFS 06:00:09
8. MADOUAS Valentin GFC 06:00:09
9. PACHER Quentin BBK 06:00:12
10. NIZZOLO Giacomo TQA 06:00:13
11. HOFSTETTER Hugo ISN 06:00:13
12. BALLERINI Davide DQT 06:00:13
13. ALEOTTI Giovanni BOH 06:00:13
14. PARET-PEINTRE Aurélien ACT 06:00:13
15. SIMON Julien TDE 06:00:13
16. GODON Dorian ACT 06:00:13
17. PICHON Laurent ARK 06:00:13
18. SERRANO Gonzalo MOV 06:00:13
19. HERMANS Ben ISN 06:00:13
20. BARGUIL Warren ARK 06:00:13
21. CHEVALIER Maxime BBK 06:00:13
22. VALGREN ANDERSEN Michael EFN 06:00:13
23. WILLIAMS Stephen TBV 06:00:13
24. BURGAUDEAU Mathieu TDE 06:00:13
25. KANGERT Tanel BEX 06:00:13
26. HINDLEY Jai DSM 06:00:13
27. CATTANEO Mattia DQT 06:00:13
28. FERASSE Thibault BBK 06:00:13
29. BARBERO CUESTA Carlos TQA 06:00:18
30. VENDRAME Andrea ACT 06:00:49
31. BOASSON HAGEN Edvald TDE 06:00:49
32. TRARIEUX Julien DKO 06:00:49
33. GOLDSTEIN Omer ISN 06:00:49
34. ULISSI Diego UAD 06:00:49
35. PERICHON Pierre-Luc COF 06:00:49
36. KONRAD Patrick BOH 06:00:49
37. HARDY Romain ARK 06:00:49
38. GREGAARD WILSLY Jonas AST 06:00:49
39. GONZALEZ RIVERA Abner MOV 06:00:49
40. MARTIN Daniel ISN 06:00:49
41. SKJELMOSE JENSEN Mattias TFS 06:00:49
42. DONOVAN Mark DSM 06:00:49
43. WARBASSE Larry ACT 06:00:49
44. HIGUITA GARCIA Sergio Andres EFN 06:00:49
45. LÓPEZ-COZAR Juan BBH 06:01:05
46. GESBERT Elie ARK 06:01:43
47. EENKHOORN Pascal TJV 06:01:59
48. GAUDU David GFC 06:02:21
49. ROWE Luke IGD 06:02:21
50. DÍAZ GALLEGO José Manuel DKO 06:02:54
51. GESCHKE Simon COF 06:03:41
52. DE MARCHI Alessandro ISN 06:04:23
53. CLARKE Simon TQA 06:04:35
54. SISKEVICIUS Evaldas DKO 06:04:35
55. DECLERCQ Tim DQT 06:04:49
56. PLANCKAERT Baptiste IWG 06:04:49
57. GOOSSENS Kobe LTS 06:04:49
58. FEDELI Alessandro DKO 06:04:49
59. VINGEGAARD RASMUSSEN Jonas TJV 06:04:49
60. POGACAR Tadej UAD 06:06:26
61. SERRY Pieter DQT 06:06:26
62. PENALVER ANIORTE Manuel BBH 06:06:26
63. FUENTES PANIEGO Ángel BBH 06:06:26
64. GRMAY Tsgabu Gebremaryam BEX 06:06:26
65. BENNETT Sean TQA 06:06:26
66. KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi AST 06:06:26
67. SEIGLE Romain GFC 06:06:26
68. BELLICAUD Jérémy IWG 06:06:26
69. DELETTRE Alexandre DKO 06:06:26
70. BOOKWALTER Brent BEX 06:06:26
71. SCHMID Mauro TQA 06:06:26
72. GUGLIELMI Simon GFC 06:06:26
73. DEKKER David TJV 06:06:26
74. BERNARD Julien TFS 06:06:26
75. EEKHOFF Nils DSM 06:06:26
76. LEDANOIS Kevin ARK 06:06:26
77. LEKNESSUND Andreas DSM 06:06:26
78. FERNANDEZ CRUZ Delio DKO 06:10:39
79. DOULL Owain IGD 06:10:39
80. SWIFT Ben IGD 06:10:39
81. AYUSO PESQUERA Juan UAD 06:10:39
82. COMBAUD Romain DSM 06:10:39
83. CULLAIGH Gabriel MOV 06:10:39
84. CHAMPION Thomas COF 06:10:39
85. AMADOR BIKKAZAKOVA Andrey IGD 06:10:39
86. COLLEONI Kevin BEX 06:10:39
87. SAMITIER SAMITIER Sergio MOV 06:13:00
88. LEEMREIZE Gijs TJV 06:13:00
89. MARCZYNSKI Tomasz LTS 06:13:00
90. CONCA Filippo LTS 06:13:00
91. CANTON SERRANO Isaac BBH 06:13:00
92. TERPSTRA Niki TDE 06:13:00
93. EG Niklas TFS 06:13:00
94. APARICIO MUÑOZ Mario BBH 06:13:00
95. GALL Felix DSM 06:13:00
96. PERRY Benjamin AST 06:13:00






--- advertisement ---