Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Vuelta a España    
  Grand Prix Cycliste de Québec   

 Server time: 23 Oct 2018 09:32:55 CET
Page d'accueil   |   Jeux  |   Calendrier   |   Equipes  |   Connectez-vous / S'inscrire  
GP Ouest France-Plouay 2018
France  /  26 Août

Edition: 82 (256.9 Km)
Winner: NAESEN Oliver



Race Winners

2018 NAESEN Oliver

2017 VIVIANI Elia

2016 NAESEN Oliver

2015 KRISTOFF Alexander

2014 CHAVANEL Sylvain

2013 POZZATO Filippo

2012 BOASSON HAGEN Edvald

2011 BOLE Grega

2010 GOSS Matthew Harley

2009 GERRANS Simon

2008 FEDRIGO Pierrick

2007 VOECKLER Thomas

2006 NIBALI Vincenzo

2005 HINCAPIE George

2004 ROUS Didier

2003 FLICKINGER Andy

2002 HUNT Jeremy

2001 MATTAN Nico

2000 BARTOLI Michele

1999 MENGIN Christophe

1998 HERVE Pascal

1997 FERRIGATO Andrea

1996 VANDENBROUCKE Frank

1995 JAERMANN Rolf

1994 TCHMIL Andrei

1993 CLAVEYROLAT Thierry

1992 PENSEC Ronan

1991 DE LAS CUEVAS Armand

1990 CORNILLET Bruno

1989 COLOTTI Jean-Claude

1988 LEBLANC Luc

1987 DUCLOS-LASSALLE Gilbert

1986 GAYANT Martial

1985 GUYOT Eric

1984 KELLY Sean

1983 BAZZO Pierre

1982 CASTAING Francis

1981 DUCLOS-LASSALLE Gilbert

1980 FRIOU Patrick

1979 PIRARD Frits

1978 VILLEMIANE Pierre-Raymond

1977 BOSSIS Jacques

1976 BOSSIS Jacques

1975 GUIMARD Cyrille

1974 MARTIN Raymond

1973 LARGEAU Jean-Claude

1972 BOULOUX Robert

1971 DANGUILLAUME Jean-Pierre

1970 MARCARINI Gianni (Jean)

1969 JOURDEN Jean

1968 JOURDEN Jean

1967 HAMON Francois

1966 MAZEAUD Claude

1965 GOASDUFF Francois

1964 BOURLES Jean

1963 PICOT Fernand

1962 GAINCHE Jean

1961 PICOT Fernand

1960 FERRER Hubert

1959 CRENN Emmanuel

1958 GAINCHE Jean

1957 VITRE Isaac

1956 HUOT Valentin

1955 PETITJEAN Jean-Jacques

1954 ANZILE Ugo

1953 BLUSSON Serge

1952 GUERINEL Emile

1951 GUERINEL Emile

1950 AUDAIRE Amand

1949 AUDAIRE Amand

1948 TASSIN Eloi

1947 LOUVIOT Raimond

1946 LE STRAT Ange

1945 TASSIN Eloi

1938 CLOAREC Pierre

1937 GOASMAT Jean-Marie

1936 COGAN Pierre

1935 DELILLE Jean-Baptiste

1934 TULOT Lucien

1933 BONO Philippe

1932 BONO Philippe

1931 FAVE Francois




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. NAESEN Oliver ALM 06:16:34
2. VALGREN ANDERSEN Michael AST 06:16:34
3. WELLENS Tim LTS 06:16:37
4. MATTHEWS Michael SUN 06:17:47
5. GUERREIRO Ruben TFS 06:17:47
6. STYBAR Zdenek QST 06:17:47
7. LE GAC Olivier GFC 06:17:49
8. MADOUAS Valentin GFC 06:17:51
9. COSNEFROY Benoit ALM 06:17:52
10. JAKOBSEN Fabio QST 06:17:58
11. KRISTOFF Alexander UAD 06:17:58
12. JANSEN Amund Grøndahl TLJ 06:17:58
13. DEGENKOLB John TFS 06:17:58
14. HOULE Hugo AST 06:17:58
15. SMITH Dion WGG 06:17:58
16. VELASCO Simone WIL 06:17:58
17. LAPORTE Christophe COF 06:17:58
18. HARDY Romain FST 06:17:58
19. ROUX Anthony GFC 06:17:58
20. COLBRELLI Sonny TBM 06:17:58
21. ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 06:17:58
22. SIMON Julien COF 06:17:58
23. WÜRTZ SCHMIDT Mads TKA 06:17:58
24. CALMEJANE Lilian TDE 06:17:58
25. RICHEZE Ariel Maximiliano QST 06:17:58
26. BATTAGLIN Enrico TLJ 06:17:58
27. OFFREDO Yoann WGG 06:17:58
28. DE KORT Koen TFS 06:17:58
29. BASSO Leonardo SKY 06:17:58
30. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 06:17:58
31. PACHER Quentin VCC 06:17:58
32. IMPEY Daryl MTS 06:17:58
33. ZARDINI Edoardo WIL 06:17:58
34. FERNANDEZ CRUZ Delio DMP 06:17:58
35. TOLHOEK Antwan TLJ 06:17:58
36. BOASSON HAGEN Edvald DDD 06:17:58
37. SCHÄR Michael BMC 06:17:58
38. ULISSI Diego UAD 06:17:58
39. VANMARCKE Sep EFD 06:17:58
40. MANZIN Lorrenzo VCC 06:17:58
41. KANGERT Tanel AST 06:17:58
42. DOWSETT Alex TKA 06:17:58
43. GRIVKO Andriy AST 06:17:58
44. OSS Daniel BOH 06:17:58
45. VERONA QUINTANILLA Carlos MTS 06:17:58
46. GASPAROTTO Enrico TBM 06:17:58
47. GERRANS Simon BMC 06:17:58
48. TULIK Angelo TDE 06:17:58
49. CHERNETSKY Sergey AST 06:17:58
50. GAUDU David GFC 06:17:58
51. VICHOT Arthur GFC 06:17:58
52. WYSS Danilo BMC 06:17:58
53. MEURISSE Xandro WGG 06:17:58
54. DE BUYST Jasper LTS 06:17:58
55. DECLERCQ Tim QST 06:17:58
56. DILLIER Silvan ALM 06:17:58
57. TURGIS Jimmy COF 06:18:06
58. GOGL Michael TFS 06:18:06
59. VENTURINI Clément ALM 06:18:45
60. POLJANSKI Pawel BOH 06:18:45
61. KOZHATAYEV Bakhtiyar AST 06:18:45
62. VALLS FERRI Rafael MOV 06:19:29
63. SICARD Romain TDE 06:20:16
64. BAK Lars Ytting LTS 06:20:28
65. BOLE Grega TBM 06:20:30
66. OOMEN Sam SUN 06:21:01
67. MÜLLER Patrick VCC 06:23:04
68. BOUET Maxime FST 06:23:05
69. ARNDT Nikias SUN 06:23:05
70. LE BON Johan VCC 06:23:06
71. BOUDAT Thomas TDE 06:23:06
72. FILOSI Iuri DMP 06:23:07
73. COURTEILLE Arnaud VCC 06:23:07
74. GAUTIER Cyril ALM 06:23:09
75. EENKHOORN Pascal TLJ 06:24:25








--- publicité ---