Language: English | Nederlands | Franšais | Italiano | Espa˝ol



   Ronde van Vlaanderen    
  Paris - Roubaix   

 Server time: 23 Oct 2017 20:44:14 CET
Homepage   |   Games  |   Calendar   |   Teams  |   Login / Subscribe  
Vuelta Ciclista al Pais Vasco 2017
Spain  /  3 April - 8 April

Edition: 57 (828.8 Km)
Winner: VALVERDE BELMONTE Alejandro



Race Winners

2017 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2016 CONTADOR VELASCO Alberto

2015 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin

2014 CONTADOR VELASCO Alberto

2013 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander

2012 SANCHEZ GONZALEZ Samuel

2011 KLÍDEN Andreas

2010 HORNER Christopher

2009 CONTADOR VELASCO Alberto

2008 CONTADOR VELASCO Alberto

2007 COBO ACEBO Juan Jose

2006 GOMEZ MARCHANTE JosÚ Angel

2005 DI LUCA Danilo

2004 MENCHOV Denis

2003 MAYO DIEZ Iban

2002 OSA EIZAGUIRRE Aitor

2001 RUMSAS Raimondas

2000 KLÍDEN Andreas

1999 JALABERT Laurent

1998 CUESTA LOPEZ DE CASTRO I˝igo

1997 ZUELLE Alex

1996 CASAGRANDE Francesco

1995 ZUELLE Alex

1994 ROMINGER Tony

1993 ROMINGER Tony

1992 ROMINGER Tony

1991 CHIAPPUCCI Claudio

1990 GOROSPE Julian

1989 ROCHE Stephen

1988 BREUKINK Erik

1987 KELLY Sean

1986 KELLY Sean

1985 RUIZ CABESTANY Pello

1984 KELLY Sean

1983 GOROSPE Julian

1982 LAGUIA MARTINEZ JosÚ-Luis

1981 CONTINI Silvano

1980 FERNANDEZ Alberto

1979 BATTAGLIN Giovanni

1978 GONZALEZ LINARES Jose-Antonio

1977 GONZALEZ LINARES Jose-Antonio

1976 BARONCHELLI Gianbattista

1975 GONZALEZ LINARES Jose-Antonio

1974 LASA URQUIA Miguel-Maria

1973 OCANA Luis

1972 GONZALEZ LINARES Jose-Antonio

1971 OCANA Luis

1970 SANTAMARINA ANTONA. Luis-Pedro

1969 ANQUETIL Jacques

1935 BARTALI Gino

1930 CANARDO Mariano

1929 DEWAELE Maurice

1928 DEWAELE Maurice

1927 FONTAN Victor

1926 FRANTZ Nicolas

1925 VERDIJCK August

1924 PELISSIER Francis








1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 Next

Stage 1 > Pamplona (Iru˝ea) - Eguesibar-Sarriguren
3 April / 153.30 kilometer
Start time:13:40h
Stagewinner: MATTHEWS Michael
Winning time:03:45:07
Klassementleidster: MATTHEWS Michael

Description | Preview | Review | Video | Results | Classification | Subclassifications
Stage Results
1. MATTHEWS Michael SUN 03:45:07
2. MCCARTHY Jay BOH 00:00:00
3. GERRANS Simon ORS 00:00:00
4. RESTREPO VALENCIA Jhonatan KAT 00:00:00
5. DE BIE Sean LTS 00:00:00
6. RICHEZE Ariel Maximiliano EQS 00:00:00
7. URAN URAN Rigoberto CDT 00:00:00
8. ROUX Anthony FDJ 00:00:00
9. SWIFT Ben UAD 00:00:00
10. MUHLBERGER Gregor BOH 00:00:00
11. SCHWARZMANN Michael BOH 00:00:00
12. ROGLIC Primoz TLJ 00:00:00
13. FERNANDEZ ANDUJAR RubÚn MOV 00:00:00
14. BENNETT George TLJ 00:00:00
15. KONRAD Patrick BOH 00:00:00
16. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:00:00
17. ARASHIRO Yukiya TBM 00:00:00
18. MOHORIC Matej UAD 00:00:00
19. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka MOV 00:00:00
20. KWIATKOWSKI Michal SKY 00:00:00





--- advertisement ---