Language: English | Nederlands | Français | Italiano | Español



   Amstel Gold Race    
  Liège - Bastogne - Liège   

 Server time: 21 Apr 2018 00:20:00 CET
Page d'accueil   |   Jeux  |   Calendrier   |   Equipes  |   Connectez-vous / S'inscrire  
La Flèche Wallonne 2018
Belgium  /  18 Avril

Edition: 82 (198.5 Km)
Winner: ALAPHILIPPE Julian



Race Winners

2018 ALAPHILIPPE Julian

2017 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2016 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2015 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2014 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2013 MORENO FERNANDEZ Daniel

2012 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin

2011 GILBERT Philippe

2010 EVANS Cadel

2009 REBELLIN Davide

2008 KIRCHEN Kim

2007 REBELLIN Davide

2006 VALVERDE BELMONTE Alejandro

2005 DI LUCA Danilo

2004 REBELLIN Davide

2003 ASTARLOA ASCASIBAR Igor

2002 AERTS Mario

2001 VERBRUGGHE Rik

2000 CASAGRANDE Francesco

1999 BARTOLI Michele

1998 HAMBURGER Bo

1997 JALABERT Laurent

1996 ARMSTRONG Lance

1995 JALABERT Laurent

1994 ARGENTIN Moreno

1993 FONDRIEST Maurizio

1992 FURLAN Giorgio

1991 ARGENTIN Moreno

1990 ARGENTIN Moreno

1989 CRIQUIELION Claude

1988 GOLZ Rolf

1987 LECLERCQ Jean-Claude

1986 FIGNON Laurent

1985 CRIQUIELION Claude

1984 ANDERSEN Kim

1983 HINAULT Bernard

1982 BECCIA Mario

1981 WILLEMS Daniel

1980 SARONNI Giuseppe

1979 HINAULT Bernard

1978 LAURENT Michel

1977 MOSER Francesco

1976 ZOETEMELK Joop

1975 DIERICKX André

1974 VERBEECK Frans

1973 DIERICKX André

1972 MERCKX Eddy

1971 DE VLAEMINCK Roger

1970 MERCKX Eddy

1969 HUYSMANS Jozef

1968 VAN LOOY Rik

1967 MERCKX Eddy

1966 DANCELLI Michele

1965 POGGIALI Roberto

1964 DESMET Gilbert

1963 POULIDOR Raymond

1962 DE WOLF Henri

1961 VANNITZEN Willy

1960 CERAMI Pino

1959 HOEVENAERS Joseph

1958 VAN STEENBERGEN Rik

1957 IMPANIS Raymond

1956 VAN GENECHTEN Richard

1955 OCKERS Stan

1954 DERIJCKE Germain

1953 OCKERS Stan

1952 KUBLER Ferdi

1951 KUBLER Ferdi

1950 COPPI Fausto

1949 VAN STEENBERGEN Rik

1948 CAMELLINI Fermo

1947 STERCKX Ernest

1946 KETELEER Désiré

1945 KINT Marcel

1944 KINT Marcel

1943 KINT Marcel

1942 THYS Karel

1941 GRYSOLLE Sylvain

1939 DELATHOUWER Edmond

1938 MASSON Emile (Jr)

1937 BRAECKEVELDT Adolf

1936 DE MEERSMAN Philemon




Classifications > General Classification
Sub Classifications


1. ALAPHILIPPE Julian QST 04:53:37
2. VALVERDE BELMONTE Alejandro MOV 00:00:04
3. VANENDERT Jelle LTS 00:00:06
4. KREUZIGER Roman MTS 00:00:06
5. MATTHEWS Michael SUN 00:00:06
6. MOLLEMA Bauke TFS 00:00:06
7. WELLENS Tim LTS 00:00:06
8. SCHACHMANN Maximilian QST 00:00:06
9. BARDET Romain ALM 00:00:06
10. KONRAD Patrick BOH 00:00:12
11. HENAO MONTOYA Sergio SKY 00:00:15
12. SLAGTER Tom Jelte DDD 00:00:19
13. MOLARD Rudy GFC 00:00:21
14. ULISSI Diego UAD 00:00:25
15. VUILLERMOZ Alexis ALM 00:00:28
16. FUGLSANG Jakob AST 00:00:28
17. PAUWELS Serge DDD 00:00:28
18. ZAKARIN Ilnur TKA 00:00:30
19. FARIA DA COSTA Rui Alberto UAD 00:00:32
20. GESINK Robert TLJ 00:00:34
21. MCCARTHY Jay BOH 00:00:36
22. SERRY Pieter QST 00:00:39
23. HERRADA LOPEZ Jesús COF 00:00:39
24. GILBERT Philippe QST 00:00:42
25. EDET Nicolas COF 00:00:44
26. BUCHMANN Emanuel BOH 00:00:47
27. GASPAROTTO Enrico TBM 00:00:49
28. URAN URAN Rigoberto EFD 00:00:54
29. CRAS Steff TKA 00:01:05
30. TEUNS Dylan BMC 00:01:08
31. OOMEN Sam SUN 00:01:13
32. DE MARCHI Alessandro BMC 00:01:18
33. WOODS Michael EFD 00:01:22
34. HAIG Jack MTS 00:01:22
35. FRANK Mathias ALM 00:01:25
36. ROUX Anthony GFC 00:01:27
37. BENEDETTI Cesare BOH 00:01:29
38. IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka TBM 00:01:34
39. GRMAY Tsgabu Gebremaryam TFS 00:01:43
40. KANGERT Tanel AST 00:01:46
41. JUNGELS Bob QST 00:01:55
42. LANDA MEANA Mikel MOV 00:01:59
43. NIBALI Vincenzo TBM 00:02:13
44. MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe EFD 00:02:23
45. BARGUIL Warren FST 00:02:23
46. DE TIER Floris TLJ 00:02:51
47. FRAILE MATARRANZ Omar AST 00:03:01
48. ROLLAND Pierre EFD 00:03:06
49. TEN DAM Laurens SUN 00:03:07
50. VALGREN ANDERSEN Michael AST 00:03:07
51. POWER Robert MTS 00:03:27
52. BENOOT Tiesj LTS 00:03:56
53. GEBREIGZABHIER Amanuel DDD 00:04:03
54. HOWSON Damien MTS 00:04:12
55. PERNSTEINER Hermann TBM 00:05:37
56. FINETTO Mauro DMP 00:07:32
57. KWIATKOWSKI Michal SKY 00:07:37
58. SPRENGERS Thomas SVB 00:09:23
59. GRIVKO Andriy AST 00:09:29
60. HAMILTON Chris SUN 00:09:37
61. MARTIN Daniel UAD 00:09:37
62. NAVARRO GARCIA Daniel COF 00:09:37
63. KRUIJSWIJK Steven TLJ 00:09:37
64. POELS Wouter SKY 00:09:37
65. VAN DER SANDE Tosh LTS 00:09:37
66. MEURISSE Xandro WGG 00:09:37
67. GESBERT Elie FST 00:09:37
68. GESCHKE Simon SUN 00:09:37
69. KISERLOVSKI Robert TKA 00:09:37
70. DOMONT Axel ALM 00:09:45
71. LAMBRECHT Bjorg LTS 00:09:45
72. DOUBEY Fabien WGG 00:09:45
73. GOGL Michael TFS 00:09:45
74. SMIT Willie TKA 00:09:45
75. SEIGLE Romain GFC 00:09:52
76. CATALDO Dario AST 00:09:52
77. DEGAND Thomas WGG 00:09:52
78. MONFORT Maxime LTS 00:09:52
79. GEOGHEGAN HART Tao SKY 00:09:56
80. BETTIOL Alberto BMC 00:10:02
81. MORI Manuele UAD 00:10:02
82. JUUL JENSEN Christopher MTS 00:10:02
83. REZA Kévin VCC 00:10:02
84. MARTENS Paul TLJ 00:10:02
85. PASQUALON Andrea WGG 00:10:02
86. GERRANS Simon BMC 00:10:02
87. ROJAS GIL Jose Joaquin MOV 00:10:02
88. HOWES Alex EFD 00:10:02
89. GASTAUER Ben ALM 00:10:17
90. MAJKA Rafal BOH 00:10:21
91. MARCZYNSKI Tomasz LTS 00:10:21
92. RIABUSHENKO Aliaksandr UAD 00:10:21
93. MARTIN Guillaume WGG 00:10:21
94. HAGA Chad SUN 00:10:21
95. CLEMENT Stef TLJ 00:10:21
96. PELLIZOTTI Franco TBM 00:10:27
97. VAUGRENARD Benoît GFC 00:10:27
98. HERRADA LOPEZ José COF 00:10:31
99. PEREZ Anthony COF 00:10:31
100. MOINARD Amaël FST 00:10:31
101. IZAGUIRRE INSAUSTI Ion TBM 00:10:44
102. HARDY Romain FST 00:11:15
103. LAMMERTINK Maurits TKA 00:11:18
104. SKUJINS Toms TFS 00:11:52
105. DELTOMBE Kevin SVB 00:12:54
106. MORTIER Julien WVA 00:12:54
107. CUMMINGS Stephen DDD 00:13:06








--- publicité ---